Верховна Рада мала б якнайшвидше ухвалити ініційований Президентом України Володимиром Зеленським пакет законопроектів щодо підтримки підприємців на випадок посилення карантинних заходів, щоб уряд міг до кінця року надати кошти бізнесу.

Про це заявила заступник керівника Офісу Президента України Юлія Ковалів в ефірі програми «Право на владу».

«Президент вніс до парламенту пакет законопроектів, який стосується підтримки бізнесу у випадку, якщо буде запроваджений локдаун. Обсяг цієї підтримки до кінця року, який планується надати і ФОПам, і працівникам ФОПів, і безпосередньо самим підприємствам, сягає від 12 до 15 мільярдів гривень», – зазначила Юлія Ковалів.

За її словами, це вже третій пакет допомоги для підприємців від початку року. Навесні вона спрямовувалася на підтримку малого й середнього бізнесу, зокрема через програму доступних кредитів «5-7-9%», за якою вже видано позики на суму 13,5 млрд грн.

Юлія Ковалів наголосила, що в проектах законів, ініційованих Президентом, чітко зазначені суми допомоги, зокрема 8 тис. грн для ФОПів та кожного найманого працівника. Підприємствам, чия діяльність забороняється на час карантину, компенсуватиметься сплата ЄСВ. А програма кредитування «5-7-9%» буде продовжена та розширена.

«Буду звертатися до депутатів, щоб разом обговорити, аби проголосувати цей законопроект, і з ковідного фонду встигнути до кінця року видати цей пакет підтримки тому бізнесу, який постраждає у разі впровадження локдауну», – сказала заступник керівника Офісу Президента України.

Зі свого боку голова Виконавчого комітету Національної ради реформ при Президентові України Міхеіл Саакашвілі в ефірі програми «СЬОГОДНІ Ранок» на телеканалі «Україна 24» зауважив, що внесення в парламент пакету законопроектів щодо підтримки бізнесу – це важливий крок з боку Глави Української держави.

«Це прояв співчуття та солідарності. Цієї суми декому не вистачить, але Президент дав зрозуміти, що він розуміє і співчуває», – наголосив Міхеіл Саакашвілі.

Відзначимо, що за словами заступниці керівника Офісу Президента Юлії Ковалів програма співпраці МВФ з Україною базується на трьох ключових речах — бюджеті, незалежності НБУ та боротьбі з корупцією.

“Україна підписала влітку цього року програму співробітництва з МВФ. Ми її підписували в момент світової невизначеності. Ніхто насправді не знав у той момент, що буде з ковідом, чи буде друга хвиля пандемії. Ця ситуація була не тільки в Україні. Близько 40 країн, в першу чергу — найбідніших країн світу, зверталися в МВФ за швидкими грошима згідно з програмою допомоги. І було багато закидів: „А чому Україна пішла підписувати програму, а не попросила один такий транш?“. По-перше, сума таких траншів неспівмірно мала, ніж та сума, яка потрібна нам цього й наступного року для фінансування бюджету. І ця програма з МВФ базується на трьох ключових речах:

1) Бюджет. Наша бюджетна політика, яка може бути профінансована. І тут у нас питання, не в тому чи в нас дефіцит бюджету 7%, чи 5,3% — як наступного. Питання в тому, як ми цей бюджет профінансуємо? Чи хочемо ми знову виходити на ринок і позичати в гривні під 18%, як це було 2 роки тому? Чи можливо нам краще позичити під 2% у Єврокомісії чи МФВ?

2) Незалежність Центрального банку (Національного банку України — ред.). Якщо ми подивимося на кризу 2014 року, на кризу 2008 року, всі памятають як долар ріс — це був великий шок для бізнесу. Що ми маємо зараз? Ми маємо стабільну банківську систему та стабільну валюту. І якщо ми запитаємо бізнес, то такого ризики (обвалення курсу гривні — ред.) ми вже не маємо. Станом на сьогодні, у переговорах з МВФ питання НБУ зняте.

3) Боротьба з корупцією. Він (вона — ред.) у нас насправді „наріжний камінь“, напевно, останні 7 років. Але для нас, для українців, він „наріжний камінь“ всі 30 років”, — розповіла Ковалів.