Довгостроковою метою України є членство в НАТО, проте до того часу Україні потрібні гарантії безпеки від союзників.

Про це заявив керівник Офісу Президента Андрій Єрмак у колонці для The Guardian і на своєму Телеграм-каналі,

«Довгостроковою метою нашої держави залишається членство в НАТО, але нам потрібні юридично обов’язкові гарантії від наших союзників щодо надання зброї, обміну розвідданими та підтримки нашої оборонної промисловості та економічної спроможності», – сказав Єрмак.

Він підкреслив, що уже є невдалий досвід Будапештського меморандуму, формулювання якого не пройшли перевірки часом і амбіціями росії, й фактично, помилки минулого поставили під загрозу безпеку всього світу.

Тому зараз для української та світової безпеки, на думку очільника ОП, важливо розробити реальні безпекові гарантії.

«Це відповідає інтересам України та світових держав. Ці гарантії можуть стати одними зі стовпів світового порядку», – зауважив він.

Водночас Єрмак наголосив, що немає такої мирної угоди, під якою росія поставила би свій підпис і дотримала слова.

«З огляду на дії рф у Сирії та її поведінку після захоплення Криму має бути очевидно: росія використовує мирні переговори як відволікаючий фактор і пастку, не прагнучи знайти компромісне рішення», – переконаний керівник ОП.

За його словами, спеціально створена міжнародна група з гарантій безпеки планує представити світовій спільності рекомендації вже найближчим часом.

«Запевнення не працюють, потрібні гарантії, бо це можливість для колективного Заходу протистояти варварським амбіціям росії», – наголосив Єрмак.

Також керівник Офісу Президента Андрій Єрмак у Телеграмі написав, що необхідно зруйнувати у короткі терміни економіку росії, щоб зупинити війну в Україні.

“Необхідно ввести газове ембарго і посилити обмеження щодо експорту російської нафти.”, – зазначив він і додав, що нафтове ембарго ЄС суттєво зашкодить економіці росії вже наступного року, а газове ембарго було б фатальним для рф.

Нагадаємо, що 1 липня відбулося перше засідання консультаційної групи з напрацювання гарантій безпеки України. Співголовами групи є керівник Офісу Президента Андрій Єрмак та колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен.

При цьому колишній спеціальний представник Державного департаменту США Курт Волкер вважає, що попри наявність у їх складі окупованих територій, Україна та Грузія можуть стати членами НАТО.

Ну думку Волкера, цілком можливим є застосування запропонованої колишнім генсеком НАТО Андерсом фог Расмуссеном однойменної формули.

«Формула Расмуссена» передбачає домовленість НАТО та країни-кандидата про те, що вони не повертають окуповані території силою: тобто  Грузія і НАТО оголошують, що ані перша, ані другий  не підтримують силову операцію для повернення Абхазії та Південної Осетії, натомість підтримують їхню мирну реінтеграцію в Грузію.

«Разом із цим йде домовленість про вступ Грузії до НАТО за умови, що стаття 5 діє лише на підконтрольну уряду територію, а на Абхазію та Південну Осетію поширюється тільки після того, як вони мирно реінтегруються до Грузії. Тобто для Грузії формула є», — пояснив Волкер.

Водночас, за його словами, для України ця формула зараз вже не підходить, оскільки Росія своєю повномасштабним нападом зруйнувала таку можливість.

«Тому я вважаю, що Україна має воювати, щоби повернути всі свої землі. Це надто небезпечно —  лишати будь-яку частину України під російською окупацією. Це те, що я чую від своїх українських друзів та колег. Тобто Україна продовжуватиме воювати. Але якщо у якийсь момент буде досягнутий мир, то формула Расмуссена щодо дії статті 5 може бути застосована і тут», — сказав він.