Україна розраховує на відчутні практичні результати Саміту Україна-ЄС та на позитивну оцінку виконання рекомендацій Єврокомісії, яка зробить можливим початок передвступних переговорів уже у 2023 році.
Про це міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив під час онлайн-виступу на Раді міністрів закордонних справ ЄС
“Ми маємо високі очікування від Саміту Україна-ЄС 3 лютого та спільного засідання уряду України та Коледжу ЄС напередодні Саміту. Ми розраховуємо на відчутні практичні результати обидвох подій”, – заявив міністр.
Він нагадав, що Україна фіналізує виконання рекомендацій Єврокомісії та розраховує на позитивну доповідь Єврокомісії цієї весни. Він наголосив, що Україна також очікує включення позитивної оцінки своїх зусиль з виконання рекомендацій у підсумкову декларацію Саміту Україна-ЄС 3 лютого.
“Ми переконані, що передвступні переговори мають розпочатися якнайшвидше після виконання Україною рекомендацій та позитивної оцінки Єврокомісії. Україна докладає максимуму зусиль, і я переконаний, що ми маємо розпочати передвступні переговори до кінця 2023 року. Жодні ігри чи вузькі політичні інтереси не мають стати на заваді”, – підкреслив глава української дипломатії.
Водночас у Твіттері Кулеба поінформував, що на його порядку денному в Раді ЄС на запрошення високого представника ЄС Жозепа Борреля були питання військової допомоги, танки, санкції проти росії, включаючи ракетну промисловість і ядерну сферу. «Нам потрібні сміливі, рішучі та сміливі кроки, щоб забезпечити перемогу України у 2023 році», – наголосив він.
Нагадаємо, прем’єр-міністр Денис Шмигаль раніше заявив, що на переговори щодо вступу в ЄС Україна очікує витратити менш ніж 2 роки.
Нагадаємо, Саміт Україна-ЄС відбудеться 3 лютого у Києві
Під час телефонної розмови президент України і голова Єврокомісії домовились активізувати підготовчу роботу для проведення саміту.
“Співрозмовники обговорили очікувані результати чергового саміту Україна–ЄС, який відбудеться 3 лютого цього року в Києві, і домовилися активізувати підготовчу роботу”, – йдеться у повідомленні прес-служби президента України Володимира Зеленського після розмови з президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн
Окремо сказано, що Зеленський і фон дер Ляєн домовилися про підтримку динаміки співпраці між Україною та ЄС у новому році.
Також глава держави поінформував очільницю Єврокомісії про ситуацію на полі бою та наслідки регулярних російських обстрілів ракетами й дронами цивільної інфраструктури української держави.
“Президент Європейської комісії запевнила у незмінній солідарності з Україною та наголосила, що Євросоюз стоятиме пліч-о-пліч із нашою державою у боротьбі з агресором й у 2023 році, до перемоги України. Співрозмовники обговорили шляхи подальшого зміцнення потужності Збройних Сил України шляхом постачання відповідної зброї”, – йдеться у повідомленні.
Як відомо, 12 жовтня 2021 року у Києві відбувся 23-й саміт Україна-ЄС. За його підсумками, фон дер Ляєн перелічила три напрямки, які наблизять Україну до перспективи членства в Євросоюзі. Зокрема, йшлося про втілення реформ, поступову економічну інтеграцію та поглиблення політичної асоціації , а також повне впровадження глибокої і всеосяжної зони вільної торгівлі.
Під час саміту Україна та Європейський Союз підписали угоду про спільний авіаційний простір, яка сприятиме здешевленню авіаквитків.
У спільній заяві саміту було сказано, що Євросоюз підтвердив підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у її міжнародно визнаних кордонах.
Проведення самітів Україна–ЄС здійснюється на підставі статті 5 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, відповідно до якої “сторони проводять регулярні засідання в рамках політичного діалогу на рівні самітів”.
Засідання самітів проводяться за участю президента України, президента Європейської Ради та президента Європейської Комісії. Cаміти відбуваються кожного року почергово в Україні та Брюсселі.
Зустрічі у рамках самітів надають сторонам можливість на найвищому рівні підбити підсумки співробітництва між Україною та ЄС за рік, що минув, визначити пріоритети взаємодії на найближче майбутнє, обговорити розвиток ситуації в Україні та Європейському Союзі, а також узгодити позиції щодо актуальних міжнародних питань.