Чехія готується офіційно підтримати вступ України до ЄС.
Україна веде переговори з Чехією про підписання декларації щодо підтримки вступу в ЄС, і чеський міністр закордонних справ оптимістично налаштований щодо цього результату процесу.
Про це глава МЗС Чехії Ян Ліпавський розповів у інтерв’ю “Європейській правді”.
“Зараз ми ведемо переговори про це (підписання декларації. – ред.) з Україною. І я дуже оптимістичний щодо результатів цих переговорів”, – сказав Ліпавський.
Він підкреслив, що якщо Україна не зупиниться у проведенні реформ, то вступ в ЄС перетвориться у “просту документальну формальність”.
Ліпавський також назвав напрямки реформ, які потребують найбільшої уваги.
“Нескінченна історія для України – питання верховенства права, реформа судочинства, антикорупція. Це непросте завдання, так, але ми будемо повторювати це знову і знову. Щойно у вас буде така система, що компанії з ЄС відчуватимуть свою роботу в Україні безпечною – ви побачите вибухове зростання української економіки”, – зауважив міністр.
Нагадаємо, Чехія ніколи не була критиком європейського вибору України. Проте донедавна на діяльність уряду мав чималий вплив президент Мілош Земан – напевно, найбільш дружній до Путіна глава країни-члена ЄС.
Минулого року все змінилося. Парламентські вибори призвели до перемоги коаліції опозиційних партій. А новим міністром закордонних справ став Ян Ліпавський – саме його призначенню найбільше опирався президент Земан.
Нещодавно Ян Ліпавський відвідав Україну, в тому числі – побував на Донбасі. А також він відповів на питання про корекцію курсу Чехії щодо України, готовність підтримувати жорсткі санкції проти Путіна та ризики російської агресії.
“Ми прагнемо змінити “розрахунки втрат” для Путіна”
Також Ліпавський додав:
“Як міністр я тут вперше і, сподіваюся, не востаннє. Але раніше я багато разів їздив до вас як член парламенту. Я вже був на Донбасі, хоча ніколи не був прямо на лінії дотику, як зараз”.
Міністр розповів про візит на Донбас:
“Ми відвідали Станицю Луганську, один з небагатьох пунктів пропуску. Цей пункт – новозбудований, видно, що туди вклали багато грошей, там добре облаштована безпека, все чудово… Але при цьому ми розуміли, що по обидва боки там – Україна. Дуже дивно бачити там “кордон”.
І друга дивна річ – це селище (в контрольованій урядом частині. – ред). Воно у дуже поганому стані. Можу лише уявити, як важко там жити людям”.
Окрім цього, повідомлялося про нові поставки зброї в Україну.
“Наразі не знаю, в якій саме формі це буде, але наш уряд має політичну волю допомогти Україні встояти у цій кризі. Частина цих зусиль спрямована на те, щоби змінити “розрахунки втрат” для Путіна, щоб він ухвалив рішення не нападати на Україну фізично”, — розповів Ліпавський.
Також Чехія планує вводити нові санкції проти РФ.
“Позиція Чехії щодо санкцій – тверда, ми готові запровадити нові обмеження, якщо відбудеться щось серйозне. Але я не хочу коментувати конкретний тип санкцій, чи сектор, на який вони будуть накладені, чи щось подібне. Це та розмова, яка триває за закритими дверима, і вона має лишитися саме там, бо інакше це буде не спільна позиція, а какофонія. І що ще важливіше, у цьому разі Росія матиме змогу вплинути на обговорення.
Також не повинно бути обумовленості на кшталт “повинно статися те-то, щоби з’явилися санкції”.
Наша мета – домовитися про санкції, мати їх напоготові, і на цій підставі попередити Путіна: гей, краще було б зменшити ескалацію, нема чого обговорювати європейську безпеку під погрозами вторгнення РФ в Україну”, — про це повідомив Ян Ліпавський.
Нагадаємо, вже сім країн ЄС підписали декларації про визнання європейської перспективи України. Це Польща, країни Балтії, Словаччина, Хорватія та Словенія.