Експерти дали прогнози щодо основних для українців статей інфляції

2017 рік в Україні розпочався з різкого подорожчання окремих товарів і послуг. Найпомітніше це стало на деяких продуктах харчування, наприклад м’ясі, яке в супермаркетах подорожчало на 10-30%. Підскочили ціни на молочну продукцію і овочі. У деяких містах України подорожчав проїзд в маршрутках. Все це наклалося на комунальні платіжки з незвично великими для українців сумами, пише Корупція.Інфо

В експертних колах винуватцем розгону інфляційних процесів називався “фактор 3200”. Масла у вогонь підкинув перегляд Нацбанком прогнозу з інфляції на 1% – з 8,1% до 9,1%. Водночас в уряді і НБУ запевнили: все в нормі, жодних відхилень від закладеного макропрогнозу немає. Допустимий діапазон перегляду показника інфляції – 8,1% ± 2%. У січні офіційний показник інфляції становив 1,1%.

Продукти дорожчатимуть

Згідно з офіційною статистикою, ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,9%. Найбільше – на 14,9% – подорожчали овочі. Підвищилися також ціни на фрукти, молоко, сметану, кисломолочну продукцію, сири, масло і яловичину. За прогнозами експертів, продукти дорожчатимуть і далі. Аналітики зазначають – ціни зростатимуть швидше, ніж 2016-го.

Популярне: Терміново! На Львівщині оголосили у розшук головного медика

2017 року, зазначає головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан, зростання цін на продукти харчування прискориться до 7% г/г порівняно з 3,3% в 2016-м. “Основні фактори – відновлення внутрішнього попиту, в тому числі в результаті зростання мінімальної зарплати, відсутність додаткового пропозиції деяких видів фруктів і овочів, яке виникло 2016 року через торговій війни з Росією”, – зазначає експерт. Стримуючим фактором для підвищення цін на продукти буде хороший урожай зерна та інших сільгосппродуктів.

“Ще одна частина інфляційних процесів на внутрішньому ринку пов’язана з поліпшенням умов для діяльності українського бізнесу”, – говорить головний економіст “Альфа-Банку Україна” Олексій Блінов. За його словами, останніми місяцями на українському продовольчому ринку випереджаючими темпами зростають ціни на цукор і молочні продукти, які до цього були досить стабільними. Це зумовлено поліпшенням зовнішньоекономічної кон’юнктури. А розширення можливостей для експорту і підвищення світових цін на цю товарну номенклатуру змінює баланс внутрішнього ринку і призводить до подорожчання товарів, вважає експерт.

Проїзд в транспорті

Згідно з офіційними даними, транспортні послуги вже подорожчали на 4,1%. Найбільшу лепту вніс проїзд в автодорожньому транспорті – вартість квитків зросла на 4,5%.

Насамперед йдеться про міські і приміські маршрутки – наприклад, в Києві до 7-8 грн. Зіграв свою роль “фактор 3200” – у перевізників спрацювала логіка: якщо люди більше отримують, вони повинні більше платити. По-друге, з січня почав дорожчати бензин.

Подорожчання проїзду – чутливий для населення момент. Віце-прем’єр Павло Розенко визнав таке підвищення необґрунтованим і доручив Мінінфраструктури та місцевим органам влади приймати “жорсткі заходи реагування” проти підвищення тарифів на перевезення. Деякі перевізники знизили вартість, акцентувавши на тому, що це рішення тимчасове. В окремих областях переговори місцевої влади з перевізниками тривають.

“Вартість автотранспортних послуг, якщо сегмент ринку не сильно зарегульований, швидко відгукується на подорожчання палива. Акцизний фактор теж гратиме на підвищення ціни”, – пояснює старший економіст Центру економічної стратегії Ірина Піонтковська. Рівень конкуренції і бар’єри для входу нових учасників, за її словами, теж впливають на ціни. “Якщо конкуренція слабка, один-два перевізника, а новим гравцям вийти на ринок складно, тоді підвищення тарифів може бути вельми відчутним”, – підсумувала Піонтковська.

Тарифи

2016 рік став роком динамічного підвищення тарифів. Зокрема, тарифи на електроенергію зросли на 60%, газ – на 42%, опалення – на 88,4%. На думку експертів, “комуналка” продовжить дорожчати, але не різко.

На українців чекає подорожчання електроенергії на 25% в березні 2017 року. “Це останнє заплановане підвищення, хоча і після нього тариф не покриє витрат на виробництво і доставку струму”, – зазначає Бєлан.
Також, за її словами, можливе невелике зростання тарифів на газ та опалення, оскільки з моменту останнього різкого стрибка зросла ціна на імпортний газ. В цілому, прогнозує експерт, вартість послуг ЖКГ підніметься лише на 14% порівняно з дворазовим зростанням 2015 року і майже 50-відсотковим підвищення 2016 року.

Алкоголь, пиво, сигарети

Ціни на алкоголь в січні вже зросли на 0,7%, на тютюнові вироби – на 2,1%, і вартість цих товарів зростатиме. Причина – підвищення акцизів, схвалене парламентом в грудні 2016 року.
“У січні ціни на лікеро-горілчані вироби зросли, виходячи зі збільшення вартості сировини. Вартість коньяку збільшилися в зв’язку з підвищенням ставки акцизного податку з 1 січня”, – говорить виконавчий директор асоціації “Укргорілка” Аліна Шолохман.
Повторно ціна на спирт збільшиться з 1 березня – саме з цього дня ставки акцизного податку на спирт зростуть на 20%.

За словами експерта, зараз компанії аналізують і перераховують ціни. Якими вони будуть після 1 березня, поки що не відомо. “Мінімальна ціна пляшки горілки 0,5 л становитиме 80 грн”, – зазначає Шолохман.
За словами директора відділу корпоративних питань і комунікацій компанії “JTI Україна” Олександра Когута, з урахуванням зростання ставок акцизу на 40% з 1 січня 2017 року подорожчання сигарет 2017-го має становити мінімум 4-5 грн за пачку.

Подорожчання мало відбутися з дня підняття акцизів, з 1 січня. Однак, за словами експерта, ціни зростають поступово. Втім, і з цього правила бувають винятки. 2016 року, після підняття ставки акцизів на 40%, вартість сигарет впала на 20-30% на піку. “Передбачити розвиток подій з ростом цін на сигарети складно. Поки ми спостерігаємо, що ринок рухається в напрямі перенесення підвищених акцизних ставок у вартість сигарет”, – підсумував Когут.

“У січні порівняно з груднем середня відпускна ціна в Україні на пиво зросла на 4,9%”, – зазначила генеральний директор асоціації “Укрпиво” Галина Коренькова.
Це не означає, що роздрібна ціна збільшилася на стільки ж. Вона залежить від акцій, які організовують виробники, транспортних витрат, вартості самої пляшки.

“Особливо ми залежні від діючих в регіоні тарифів на енергоносії. Частка останніх у вартості літра пива в середньому становить 15%. Як тільки змінюються тарифи на енергоносії, це відразу ж позначається на ціні”, – зазначила Коренькова.

Паливо

2017 рік почався з підвищення цін на паливо: на 2,8% в січні порівняно з груднем. В короткостроковій перспективі ціни продовжать зростати, вважають експерти.
“З початку 2017 року розцінки підвищилися на 50-60 коп за літр. Наразі зберігається потенціал для зростання ще на 0,5-1 грн”, – говорить директор ТОВ “Консалтингова група А-95” Сергій Куюн. За його словами, основна причина – відкладене грудневе підвищення цін, викликане рішенням ОПЕК знизити видобуток нафти. Це рішення було прийнято в листопаді 2016 року. Першим на нього в грудні відреагував оптовий ринок, а роздрібні ціни не змінилися

Є й інша причина подорожчання. З 2017 року скасовано 5-відсотковий податок з роздрібних продажів, але пропорційно збільшено базовий акциз на нафтопродукти. Зараз він стягується на кордоні або в місцях виробництва, тоді як 2016 року він стягувався з заправок. “Для легальної частини ринку, крім способу адміністрування, нічого не змінилося. Для нелегальної ж частини, а вона становила близько 50% ринку, ситуація змінилася”, – зазначає експерт.

Якщо раніше акциз з роздрібних продажів нелегали могли не платити, то зараз вони втратили таку можливість, оскільки змушені купувати паливо вже з цим податком. У зв’язку з цим дешевий сегмент почав дорожчати, хоча преміальний сегмент теж не залишився осторонь. За словами Куюна, ціни на скраплений газ, зростаюча популярність якого зумовлена низькою ціною порівняно з бензином, в січні подешевшали на 50 коп за літр через надлишок ресурсу на ринку.

У лютому вартість LPG почала зростати, проте привабливість цього моторного палива зберігатиметься в зв’язку з меншим підвищенням в Податковому кодексі акцизного збору порівняно з бензином – на 21 євро проти 42 євро на 1 тис літрів.

Спрогнозувати цінову динаміку на тривалий період вкрай складно, оскільки це рівноцінно спробі спрогнозувати ціни на нафту і, що ще складніше, курс гривні.

“Нафтопродукти залишаються на 80% імпортним товаром, отже, їх вартість залежить від курсу валют. Крім валютної прив’язки митної вартості палива, у валюті встановлені акцизи. Сумарно валютна складова в бензині і дизпаливі досягає 85% в структурі ціни нафтопродуктів на АЗС”, – підсумував експерт.