В Україні можуть створити фонд гарантування заробітних плат. Якщо підприємство раптом збанкрутувало, а його працівники залишилися без зарплати — держава візьме на себе частину виплат.
Ще одне нововведення — на рівні закону дозволити людям ігнорувати свою роботу в тому разі, якщо роботодавець не платить зарплату.
Не платять — на роботу не ходи
Автори ідеї порушують відразу декілька проблемних моментів. Перший —несплата підприємством заробітної плати своїм працівникам. Заборгованості із зарплати в Україні, на жаль, не новина.
За даними Держстату на 1 січня 2019 року сума невиплаченої зарплати по країні становить 2,6 мільярда гривень, 1,4 мільярда гривень заборгованості економічно активних підприємств. І це лише офіційна статистика.
Тому в проекті пропонується дозволити працівникам не відвідувати робоче місце в тому разі, якщо роботодавець не виплачує їм зарплату 15 днів і більше. Про рішення не виходити на роботу вони повинні в письмовій формі повідомити керівництво не пізніше ніж за 2 робочих дні.
У такому разі працівник має повне право не працювати, а роботодавець не зможе його покарати дисциплінарним стягненням або звільнити. Затримкою вважається виплата менше 50% суми за 1 календарний місяць.
Щоправда, після відновлення виплат працівник зобов'язаний наступного дня повернутися на робоче місце. Щодо нарахування зарплати роботодавець зобов'язаний повідомити працівника у письмовій формі.
За пропущені дні керівництво має виплатити не менше двох третин від встановленого окладу. Також законом встановлюється пеня роботодавцю в розмірі 0,06% від суми боргу за кожен день затримки.
До того ж, у разі порушення термінів виплати зарплати працівник може звернутися до Державної служби з питань праці. Працівники відомства зобов'язані провести інспекцію і у разі підтвердженні проблеми —оформити припис про виплату. Якщо заборгованості перевищують 2 місяці — цей припис для роботодавця стає виконавчим документом.
Залишати робоче місце можуть не всі. Ті, хто задіяний в особливо важливих сферах життєдіяльності країни, від такого виду страйку звільняються. Йдеться про органи прокуратури, суду, ЗСУ, органів державної влади, місцевого самоврядування, безпеки і правопорядку.
Проект закону, крім профільного міністерства, активно обговорюється із представниками бізнесу, а також профспілками. Як вважає юрист Незалежної профспілки гірників України Гліб Колесов, закон загалом позитивний, хоча і має певні нюанси.
"Нас турбує норма в законі про невиплату 50% від заробітної плати. Є загроза, що будуть просто платити половини суми працівникам, і формально не мати проблем із законом. На цьому наполягають роботодавці, і Мінсоцполітики в результаті просто не підтримають цей закон. Вони вважають, що ця норма може бути запобіжником", – пояснив Колесов
Побоювання викликає і норма про неможливість залишити робоче місце тим людям, які працюють в особливо важливих сферах діяльності.
"У нас у Конституції гарантовано — держава створює рівні умови для всіх, зокрема і право на роботу і гідну оплату праці. В цьому аспекті є вибірковий підхід", — вважає юрист.
Загалом позитив нового проекту закону підтримує і голова Профспілки будівельників України Василь Андрєєв.
"Це не вирішує проблеми тих, кому вже винні гроші. Друга проблема — не платити половину зарплати можна цілком легально, і нічого не буде. З іншого боку, кримінальна відповідальність посилилася. Зараз можна погасити заборгованість до суду і проблеми зникнуть, то згідно з цими правилами, це можна зробити до підписання обвинувального висновку. Також тішить той факт, що працівники можуть на законних підставах не працювати, якщо їм не платять заробітну плату", — наголосив Андреєв.
Держава покриє борги банкрутів
Новий проект також регулює питання компенсацій працівникам тих підприємств, які перебувають у стадії ліквідації. За даними Держстатистики, борг працівникам підприємств, щодо яких реалізуються процедури банкрутства, складає 796 мільйонів гривень, або 30,1% від суми всіх боргів із зарплати.
За даними на 1 грудня 2018 року у середньому одному працівнику заборгували — 14276 грн., середня заробітна плата за січень-листопад 2018 року склала — 8711 грн., при цьому більш ніж 60% працівникам, які відпрацювали 50% і більше робочого часу нараховано заробітну плату нижче за середню. На підприємствах, щодо яких реалізовуються процедури відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, розміри заробітних плат нижчі за середні показники.