У Національній комісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), пророкують протягом 10-20 років поступове зниження тарифного навантаження на споживачів у результаті впровадження стимулюючого утворення тарифів RAB (Regulatory Asset Base).

Про це заявив глава НКРЕКУ Дмитро Вовк, передає Корупція.Інфо


"Я чую від депутатів про навантаження на споживача в зв'язку з впровадженням RAB. Цифри вражаючі. Дуже великі, але ніхто не говорить про те, які ж потреби, щоб забезпечити якісне енергопостачання", – пояснив Вовк.

За його словами, навантаження на споживача точно буде менше, ніж в разі системи "витрати плюс".

"При системі "витрати плюс" вся необхідна сума відразу включається у тариф. Якщо ж вибрати інший варіант (стимулююче тарифоутворення), то включається у тариф лише амортизація і прибутковість" – сказав глава НКРЕКУ.

За словами Вовка, першого результату зі зниженням тарифів після впровадження RAB-тарифів споживачам слід чекати після закінчення 8-річного періоду.

"За вісім років, тобто три роки – перший регуляторний період і п'ять років – наступний регуляторний період. Якщо у нас тарифи індексуються просто на інфляцію, а в минулому році інфляція склала 13,7%, і якщо базовий тариф – 100 гривень, то через вісім років він складе 279 грн", – зазначив Вовк.

У разі використання RAB-регулювання коефіцієнт ефективності буде дорівнювати 1%. Це означає, що через 8 років базовий тариф складе 260 грн, навів розрахунки глава НКРЕКУ.

"Тобто економія на рівні 29 одиниць по операційних витратах, і це без урахування капітальної частки", – резюмував Дмитро Вовк.

Що стосується промисловості, то навіть з RAB-тарифами ціни на електричну енергію залишаться "не вищими, ніж у Європі", додав він.

Популярне: "Прокручувала різні варіанти самогубства…": Черговий випуск "Міняю жінку" вразив українців

"На сьогоднішній день ціна генерації в Україні становить у поточному кварталі 32 євро/МВт. Це середньозважена ціна для всього трафіку навантажень. Це не ціна базової генерації, це не ціна пікової генерації, це середньозважена ціна генерації. Водночас згідно зі звітом Єврокомісії, базова генерація в Європі в середньому коштує 38 євро/МВт. А пікова коливається від 50 до 69 євро/МВт", – прокоментував різницю в українських і європейських тарифах глава НКРЕКУ.

Нова методика розрахунку вартості електроенергії в Україні набрала чинності 10 січня після публікації в газеті "Урядовий кур'єр". Документ передбачає прибутковість для обленерго на рівні 12,5% річних як на старі активи, так і на нові, в які будуть інвестувати.

Стимулююче регулювання (RAB – Regulatory Asset Base) – це механізм тарифоутворення на основі довгострокового регулювання тарифів. Метод спрямований на залучення інвестицій для будівництва та модернізації інфраструктури мереж, що передають енергоносій, і стимулювання ефективності витрат розподільних і постачальних компаній.