Газопровід “Північний потік 2” наразі цілком можна використовувати, щоб чинити тиск на Росію на тему України, заявив радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван.

Про це радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван заявив на брифінгу у Вашингтоні.

Він відзначив, що наразі російський газ через трубопровід “Північний потік-2” ще не постачається.

“А це означає, що трубопровід не працює. Це означає, що він не є важелем для Путіна. По суті, це важіль для Заходу, оскільки якщо Володимир Путін хоче побачити, що газ проходитиме через цей трубопровід, він можливо не захоче піти на ризик вторгнення в Україну”, – сказав Салліван.

Також радник з нацбезпеки сказав, що США підтримують інтенсивні обговорення як з членами німецького уряду, які припиняють свої повноваження, так і представниками майбутнього уряду Німеччини щодо “Північного потоку-2” у контексті потенційного вторгнення РФ в Україну.

“Я не буду не характеризувати за межами цих рамок”, – заявив Салліван.

Ще до переговорів у ЗМІ з’явилась інформація, що американські офіційні особи заявили членам Конгресу, що мають домовленість з Німеччиною про закриття газопроводу “Північний потік-2”, якщо Росія вторгнеться в Україну.

Офіційні особи США заявляють, що вони отримали запевнення Німеччини, що трубопровід буде перекритий. Але, за словами помічника Конгресу, незрозуміло, чи дві сторони погодили визначення вторгнення.

Вікторія Нуланд заявила, що, на її думку, Німеччина готова взяти участь у серйозних діях проти Росії, якщо РФ вторгнеться в Україну. Вона сказала, що США вже розпочали “інтенсивні консультації” з Німеччиною.

«Я думаю, що якщо президент Путін піде на Україну, ми очікуємо, що трубопровід буде зупинено», – сказала вона.

Нуланд зазначила, що США розпочали консультації з новим німецьким урядом, який сьогодні приступив до роботи.

За її словами, «енергія – це дійна корова, яка дозволяє (Путіну) такого роду розгортання військ».

Нуланд каже, що США вже багато років переконують європейських партнерів зменшити залежність від російського газу, зокрема виступаючи проти «Північного потоку-2», «Північного потоку-1» і «Турецького потоку» та закликають до пошуку альтернативних джерел енергопостачання.

Вона також нагадала, що відповідно до липневих домовленостей США й Німеччини щодо «Північного потоку-2», «будь-яка російська агресія проти України матиме прямий вплив на трубопровід».

За даними FT, загроза “Північному потоку-2” буде включена до пакету санкцій США, що включатиме блокування конвертації рублів у долари та в подальшому буде націлений на російських олігархів.

Європейський дипломат повідомив Reuters, що офіційні особи США дали зрозуміти союзникам, що діятимуть, щоб накласти санкції на трубопровід у разі вторгнення. Він сказав, що якщо США запровадять додаткові санкції, ніхто не зможе вести справи із “Північним потоком-2” через побоювання порушити санкції США.

Американський чиновник повідомив FT, що “Північний потік-2″ – завжди слон у кімнаті… Це нависає над усім, що пов’язане з Росією, Німеччиною та Україною”.

Очікується, що офіційні особи США поїдуть до Німеччини, коли до влади прийде новий уряд на чолі з Олафом Шольцем.