В Україні за різними оцінками близько 3 млн сімей досі платять за газ за нормативом. До 2021 року в кожну квартиру повинні встановити лічильники. Причому їх вартість вже включена до діючих тарифів.

Кабінет міністрів кілька днів тому прийняв рішення процес установки приладів обліку прискорити, підключивши до нього "Нафтогаз".

Доведеться платити за лічильник?

Ні. У тарифах облгазів вже передбачені гроші на покупку і установку лічильників. Проблема в тому, що цих коштів на всіх не вистачить. По-перше, не всі українці вчасно оплачують використаний газ. По-друге, за кілька років вартість лічильників зросла, а тарифи облгазам в 2017-2018 роках не переглядали.

Наприклад, борг постачальників комунальних послуг перед НАК "Нафтогаз" складає 57,5 ​​млрд грн. Українці не платять облгазам, облгази не отримують гроші на лічильники і не можуть заплатити НАК.

Вирішення цієї проблеми запропонували в Кабміні. Відповідно до закону "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", можуть бути й інші джерела фінансування лічильників. І таким джерелом може стати "Нафтогаз".

У мене вдома тільки газова плита. Мені теж повинні встановити лічильник?

Так. Лічильники повинні встановити всім споживачам. Логіка проста: газ, такий же товар, як і, наприклад, бензин. Тому оплачувати потрібно рівно за той обсяг блакитного палива, який насправді використовували.

Більш того, платити за лічильником більшості українців вигідно. Як відомо, в листопаді минулого року Верховний суд задовольнив позов облгазів і скасував рішення Кабміну про зниження норм споживання. В результаті кілька місяців українцям без лічильників приходили платіжки за газ з урахуванням підвищеного нормативу в 9,8 куб.м. При цьому реальний обсяг споживання, за даними Міненерго, навіть серед неощадливих українців становить близько 7,2 куб.м. Тобто фактично тим, хто не поставив лічильник, прийшли платіжки за "зайвий" газ.

Кілька днів тому Кабмін прийняв рішення знову знизити норматив – до 3,29 куб.м на людину. Однак цілком можливо, що і це рішення скасують у суді. Єдиний вихід не переплачувати і платити тільки за те блакитне паливо, яке насправді використовували – встановити лічильник.

Добре. Але буває ж так, що з лічильником доведеться більше платити?

Так, бувають і такі випадки. Наприклад, якщо в квартирі прописана одна бабуся, але при цьому з нею проживають ще 4 людини – діти та онуки, при оплаті газу без лічильника будуть враховувати норму тільки на одну людину, а насправді користуватися блакитним паливом можуть відразу 5 осіб.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом
 
В такому випадку дійсно платити без лічильника може бути вигідніше. Але варто розуміти, що за кожен кубометр газу комусь доводиться платити. І якщо не заплатив той, хто його витратив, в результаті завищених нормативів можуть заплатити сусіди.

Чув, що лічильники відразу на весь будинок ставлять. Це взагалі законно?

Ні. Лічильники на весь будинок можуть встановити, якщо на це дали згоду всі мешканці. Припустимо, що в будинку реально проживає 200 чоловік, а прописано всього 70. Витрачати газ будуть всі мешканці, а платіжки розділять за все на 70 осіб. В результаті за тих, хто живе не за пропискою, будуть платити сусіди.

Облгазам вигідніше встановлювати будинкові лічильники. Так дешевше. Однак і закон, і роз'яснення профільних відомств забороняють це робити без згоди домочадців.

А я можу сам встановити лічильник?

Так, закон дозволяє самостійно встановлювати прилади обліку і потім отримувати компенсацію у постачальника газу. Більш того, нав'язувати якийсь конкретний тип лічильника заборонено. Щоб докладніше ознайомитися з процедурою установки, оформлення лічильника і компенсації його вартості, варто звернутися до свого постачальника.

При цьому, якщо вам відмовлять, це буде порушенням ліцензійної угоди. Тобто ви маєте право скаржитися в орган, який видає такі ліцензії – Національну комісію в сферах енергетики і комунальних послуг.

Також варто пам'ятати, що обов'язок облгазів встановлювати прилади обліку ніхто не відміняв. Якщо Кабінет міністрів дійсно передбачить можливість установки приладів обліку за рахунок "Нафтогазу", це стане додатковим джерелом фінансування. Як розповів на своєму брифінгу глава НАК Андрій Коболєв, щоб встановлювати лічильники, їм доведеться або підписати додаткову угоду з облгазами, або створити ще одну компанію, яка безпосередньо буде мати справу зі споживачами.


 
"Оскільки це відносини між облгазом і споживачем, нам потрібен контракт з будь-ким з них. З облгазом це неможливо – вони проти, зі споживачем – ми з задоволенням візьмемо цього споживача, зробимо його своїм споживачем і будемо ставити лічильники", – пояснив глава НАК.

Як правильно вибрати лічильник і чому це важливо?

В Україні рано чи пізно введуть абонплату на газ. Відповідне нововведення вже передбачено законом. Але через те, що багато українців до такого нововведення поставилися негативно, рішення відстрочили.