Днями було озвучено вражаючу цифру – близько 500 тисяч мешканців окупованих територій Луганської та Донецької областей мають уже російське громадянство, пише журналіст Анатолій Марциновський.
Москва цьому послідовно сприяє. Тож теперішня півмільйонна цифра буде поступово зростати. На перспективу постає запитання – нащо Україні мільйони громадян РФ? Хоч за п’ять, хоч за 10 років.
Окрім цього риторичного запитання, вимальовується відповідь на інше: Україні на окупованій частині важливіші люди чи території? Стає дедалі зрозуміліше, що саме території. На відміну від анексованого Криму, набуття російського громадянства на окупованому Донбасі є добровільним.
Близько 500 тисяч мешканців окупованих територій Луганської та Донецької областей мають уже російське громадянство
Київ зараз із цим нічого не вдіє. Однак цілком може сигналізувати про те, що після деокупації російській п’ятій колоні буде непросто. Наприклад, уже тепер ухвалити законодавство про носіїв російського громадянства на території України.
Має бути категорична вимога щодо виходу з нього, а до того – заборона на участь таких людей у виборах усіх рівнів та обіймання посад в державних структурах та органах місцевого самоврядування. Також доцільно заборонити участь в громадських об’єднаннях, позбавити права користування соціальними пільгами тощо. Носії російського громадянства повинні повідомляти про нього відповідні українські органи. За приховування варто запровадити кримінальну відповідальність.
Власне, такі норми потрібні Україні навіть без огляду на окуповані території.
Буквально сьогодні ЦВК зареєструвала народним депутатом Андрія Аксьонова, який переміг на довиборах в Донецькій області. Медіа пишуть про його зв’язки з сепаратистами у 2014 році й російське громадянство. І навіть публікують відповідні документи.
В свою чергу, нещодавно Олексій Данілов заявляв, що не бачить у подвійному громадянстві нічого страшного. Однак якщо людина хоче обіймати в Україні певну державну посаду, необхідно відмовитися від паспорта іншої країни.
Секретар Ради нацбезпеки та оборони Данілов нагадав, що подвійне громадянство наразі забороняє Конституція України. Водночас її ухвалили ще у 1996 році. З того часу світ пережив трансформації.
“Якщо ви маєте друге громадянство або якісь інші документи іншої держави, ми як держава маємо про це знати. Нічого страшного в цьому немає”,– заспокоїв Данілов.
Водночас державні посадовці України не зможуть бути громадянами ще якоїсь країни.
Окрім того, у процесі спецперевірки для допуску до певних документів до людей, які мали громадянство інших країн, ставитимуться прискіпливіше.
Держава не заборонятиме отримувати подвійні громадянства бізнесменам. Однак доведеться пильно стежити, чи вони сплачують податки. Окреме питання також – перебування на території країни 183 дні.
Данілов заявив, що наразі багато жителів Канади хочуть отримати громадянство України. Їм необхідно надати таку можливість.
Однак є виняток – подвійне громадянство з державою-окупантом.
“Що стосується країни-агресора, ми не можемо сьогодні допустити подвійного громадянства у цьому випадку – щоб вони, наприклад, мали вплив на наш політикум”, – запевнив Данілов.