Дев’ять громадянських журналістів з окупованого Криму незаконно утримують в російських тюрмах.

Про це повідомило МЗС України на сторінці у Facebook.

«З перших днів окупації Росія розпочала тиск та репресії проти вільної професійної журналістики у Криму. На сьогодні незалежна журналістика на півострові повністю знищена як явище», — йдеться в повідомленні.

В цих умовах виник феномен громадянського журналізму, коли звичайні люди з активною громадянською позицією беруть на себе виконання функцій ЗМІ, аби неупереджено висвітлювати ситуацію на окупованому півострові. За свою журналістську діяльність активісти зазнають переслідувань та потрапляють за грати, обвинувачення висувають за «терористичними» статтями, що загрожує ув’язненням на терміни 20 і більше років.

Наразі дев’ять громадянських журналістів незаконно утримуються в російських тюрмах, один перебуває під домашнім арештом. Це — Сервер Мустафаєв, Тимур Ібрагімов, Марлен Асанов, Сейран Салієв, Ремзі Бекіров, Руслан Сулейманов, Осман Арифмеметов, Рустем Шейхалієв, Амет Сулейманов.

В свою чергу, Сполучені Штати вкотре висловлюють глибоке занепокоєння долею кримського журналіста Владислава Єсипенка, який був заарештований 10 березня після висвітлення заходу, присвяченого річниці смерті українського поета Тараса Шевченка в тимчасово окупованому Сімферополі.

Відповідну заяву зробила тимчасова повірена у справах США в Місії США при Організації з безпеки та співробітництва в Європі Кортні Остріан.

“Дружина Єсипенка і сам Єсипенко стверджують, що російська окупаційна “влада” била, знущалася та катувала електричним струмом, щоб отримати неправдиве визнання в шпигунстві та володінні вибуховим пристроєм. Визнання під примусом відбулося до того, як йому дозволили поговорити з адвокатом. Єсипенко залишається під вартою в Росії, де на 27 днів був позбавлений можливості зустрічатися з адвокатом. Сполучені Штати закликають до його негайного звільнення”, – зазначила Остріан під час виступу на засіданні Постійної ради ОБСЄ у Відні.

Вона наголосила, що США повністю підтримують суверенітет, незалежність і територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

“Ми закликаємо Росію припинити окупацію Криму, припинити переслідування кримських татар, етнічних українців та інших етнічних та релігійних меншин, а також звільнити всіх політичних ув’язнених громадян України, які перебувають під вартою. Ми також настійно закликаємо Росію дотримуватися своїх зобов’язань як країни, яка підписала всі три Мінські угоди, і вивести свої війська й техніку зі сходу України”, – резюмувала дипломат.