У боротьбі за Крим Росія, ймовірно, стягуватиме на окупований півострів сухопутні війська і зміцнюватиме там оборону. Однак можливий і варіант, за якого росіяни тихо вийдуть з Кримського півострова, а ЗСУ введуть туди свої підрозділи. Все залежатиме від ситуації всередині російської держави. Про це заявив полковник запасу, військовий експерт Олег Жданов.
В інтерв’ю Главреду він розповів про те, що в ситуації з Кримом може бути два ймовірних сценарії. Окупанти спробують утримати півострів і стягнуть туди сухопутні війська.
“Думаю, існує два можливих сценарії. Перший варіант передбачатиме стягування сухопутних військ до Криму і зміцнення оборони на захопленому півострові”, – зазначив Жданов.
Однак не можна виключати виходу РФ з Криму і введення силами оборони України своїх військ на півострів. Все залежатиме від реальної політичної ситуації в Росії.
“Другий варіант – війська Росії тихо виходять із Криму, а ЗСУ заводять туди свої підрозділи. Все залежатиме від того, яким буде політичний і практичний розклад всередині Російської Федерації”, – підкреслив Олег Жданов.
Сам президент України Володимир Зеленський неодноразово підкреслював, що війна закінчиться саме там, де вона почалася у 2014 році – виходом українських військ на державний кордон 1991 року, звільненням раніше окупованих територій України, в тому числі Донбасу і Криму від росіян.
«Війна, яка почалася з окупації росією нашого Криму і спроби захопити Донбас, має закінчитися саме там – у звільненому Криму, у звільнених містах Донбасу і виходом наших військ на державний кордон України» – зазначив він.
Президент додав, що Україна вісім років пам’ятала про цю свою мету. Всі розуміють, за що борються українські війська, до чого вони прагнуть. Україна повертає своє і буде повертати – поверне тимчасово окуповані території Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської областей, а також Крим і всю українську частину акваторії Чорного та Азовського морів. А окупантам не буде місця на українській землі.
Професор кафедри політичних наук у КНУ ім. Шевченко, політолог Ганна Малкіна вважає, що військове вторгнення РФ в Україну справді змінило контури можливого сценарію повернення Криму.
“Якщо раніше йшлося лише про розмиту перспективу повернення Криму дипломатичним шляхом у разі падіння путінського режиму та приходу до влади ліберальних політиків, готових повернутися до парадигми загальноприйнятих міжнародних відносин, то сьогодні на порядку денному з’явився і силовий сценарій”, – зазначає Ганна Малкіна виданню Коментарі.
Однак, наголошує вона, на даному етапі рано чекати якихось серйозних зрушень у цьому питанні. “Вибухи на півострові, безумовно, зробили велику справу. І тут йдеться не тільки про знищення складів з боєприпасами та авіації, що звичайно дуже важливо, а й про ще більшу деморалізацію російської армії та цивільного населення. Зміни настроїв кримчан – найважливіша складова у розв’язуванні “кримського вузла”. Я зараз маю на увазі не тих росіян, які в паніці побігли створювати пробки на Кримському мості, а тих, хто жив там до окупації Криму – і хто зараз починає запитувати себе: а навіщо нам це все треба? У мережі з’являється все більше роликів від кримчан із подібними питаннями, – наголошує експерт. – Вони кажуть, що “за України” нормально жили – і що не проти знову жити в українському Криму. “.
Недовіра до російської влади, російської армії, нездатних захистити півострів від “бавовни”, сирени повітряної тривоги, яких кримчани ніколи в житті не чули, стали основою найголовнішої зміни — зміни свідомості людей, пояснює Ганна Малкіна.
“А підтримка України з боку всього без винятку цивілізованого світу, українські прапори на майданах Берліна, Варшави, Мілана, Мадрида, Нью-Йорка, Ванкувера (список можна продовжувати нескінченно), українські пісні у виконанні західних зірок – все це, ймовірно, стало основою для переосмислення та національної ідентичності мешканцями півострова. Тому вирішення “Кримського питання” військовим шляхом, якщо така можливість представиться Україні, буде здійснюватись за дуже важливої підтримки – підтримки населення”, – резюмує політолог.