Президент України Володимир Зеленський, а також представники партії “Слуга народу” розповіли про те, що рішення про відновлення кримінальної відповідальності за недостовірне декларування вже готове.

Про це пише видання “Страна.ua”.

У законопроекті, який подав Володимир Зеленський, Верховній Раді запропоновано відновити кримінальну відповідальність для чиновників, які збрешуть в своїх деклараціях понад 1 млн грн.

Замість статті Кримінального кодексу, яку визнав не відповідною Основному закону Конституційний суд (про кримінальну відповідальність за вказівку свідомо недостовірної інформації в декларації і навмисне неподання декларації) Зеленський хоче доповнити КК іншою статтею, в якій буде закріплена практично така ж норма, як і та, яку суд визнав неконституційною.

Зеленський пропонує скасувати статтю 366-1 Кримінального Кодексу, яку Конституційний суд своїм рішенням від 27 жовтня визнав не відповідною Основному закону.

Ця стаття передбачала кримінальну відповідальність (від штрафів до заборони займати державну посаду або позбавлення волі на 2 роки) за вказівку завідомо недостовірної інформації в декларації і навмисне неподання декларації.

Зокрема, якщо відомості в декларації відрізнялися від реальних на суму більш ніж 250 прожиткових мінімумів (530 тисяч гривень), пропонувалося карати чиновників штрафом від 2500 до 3500 неоподатковуваних мінімумів (від 42,5 тисяч до 59,5 млн грн.) Або громадськими роботами від 150 до 240 годин, або обмеженням волі до 2 років із забороною обіймати посаду до 3 років.

Замість цієї статті Зеленський пропонує доповнити Кримінальний кодекс статтею 366-2 “Декларування недостовірної інформації”, якій також встановлюється відповідальність за вказівку в декларації недостовірних відомостей, але тільки в тому випадку, якщо відомості в декларації будуть відрізнятися від реальних на суму більш ніж 500 прожиткових мінімумів . Якщо брати новий розмір прожиткового мінімуму з 1 грудня, то це буде 1 млн 94 тисяч гривень.

Тобто, президент хоче підняти планку відповідальності в два рази.

Крім того, на відміну від попереднього варіанту норми, закріпленої в Кримінальному кодексі, Зеленський пропонує встановити диференціацію штрафу в залежності від того, наскільки відрізняються відомості, зазначені в декларації, від достовірних.

Якщо відомості в декларації відрізняються від достовірних на суму від 1,06 до 4,23 мільйонів гривень, він пропонує закріпити покарання у вигляді штрафу від 2500 до 3500 неоподатковуваних мінімумів (від 42,5 тисяч до 59,5 тисяч грн.)

Якщо відомості в декларації відрізняються від достовірних на суму понад 4,378 млн грн (більше 2000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб), тоді передбачено покарання у вигляді штрафу від 3500 до 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 59,5 тисяч до 85 тисяч грн), або позбавленням волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Тобто, в’язниця загрожує за недостовірну інформацію тільки на суму понад 4,3 млн гривень.

Також Зеленський пропонує окремо визначити в статті 366-3 відповідальність за неподання декларації. За це пропонується карати штрафом від 2500 до 3500 неоподатковуваних мінімумів (від 42,5 тисяч до 59,5 млн грн).

Крім того, за всі ці злочини можливе покарання у вигляді громадських робіт на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Також в проекті Зеленського розширюється перелік посад, які підпадають під електронне декларування. Так, декларації повинні будуть подавати перший заступник і заступник голови НАБУ, голова НАЗК і його заступник, Голова Офісу президента, його перший заступник і заступники.

Президентський законопроект – це не єдиний варіант вирішення питання про відповідальність за незаконне декларування, який обговорюється в Раді.

Так, глава Комітету з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський заявив в п’ятницю, що робоча група в парламенті щодо врегулювання конституційної кризи (так звана “група Разумкова”) погодила відновлення відповідальності за недостовірне декларування. Але, судячи з його опис, відповідальність ця буде ще більш м’якою, ніж в президентському законопроекті.

Так, за словами Монастирського, депутати пропонують відмовитися від варіанту покарання у вигляді позбавлення волі залишивши тільки штраф і заборона займати посади.

“Ми розуміємо, що головна мета залучення до відповідальності в цьому випадку – це те, що людина втрачає посаду, на якій вона збрехала в декларації або чомусь не подала декларацію”, – заявив Монастирський.

Серйозне ослаблення відповідальності вже обурило голову “Центру протидії корупції” Віталія Шабуніна.

“Запропонована президентом планка в 4 млн грн для тюремного ув’язнення – занадто гуманна. Відсутність же ув’язнення за брехню в деклараціях взагалі, що пропонує група Разумкова – це або диверсія проти декларування (стаття просто не буде працювати), або насмішка над справедливістю”, – написав Шабунін на своїй сторінці в ФБ.

Нагадаємо, що Конституційний суд в жовтні визнав норму про кримінальну відповідальність за недостовірне декларування (або неподання вчасно декларації) для чиновників, силовиків, суддів і депутатів неконституційною, що викликало скандал і масштабну політичну кризу.

Західні партнери, а також МВФ, висловили “глибоку стурбованість” і натякнули, що можуть призупинити фінансову допомогу Україні.

Президент відразу запропонував Раді взагалі звільнити суддів КСУ. Але так як ця пропозиція повністю суперечила Конституції, то вона була відкладена в довгий ящик