Служба безпеки України провела серію обшуків у функціонерів благодійного фонду в Закарпатській області в рамках справи про державну зраду та іноземній підривної діяльності, повідомили в СБУ в понеділок, 30 листопада. Співробітники спецслужби проводили слідчі дії в лідера «Партії угорців України», депутата Верховної Ради минулих скликань Василя Брензовича.

СБУ перевіряє інформацію про причетність угорського фонду до діяльності, спрямованої на порушення державного суверенітету і територіальної цілісності України. Зокрема, мова йде про «поширення дії законодавства Угорщини та юрисдикції її державних органів на окремі регіони нашої країни».

Українських громадських діячів, імена яких в СБУ не стали називати, підозрюють у підтримці державних органів іноземної держави у веденні підривної діяльності в Україні і державній зраді.

В ході обшуків оперативники виявили друковану продукцію, яка пропагує ідеї «Великої Угорщини» і створення угорської автономії на Закарпатті. СБУ вилучила комп’ютерну техніку, засоби зв’язку та інші речі, які можуть бути речовими доказами.

У «Партії угорців України» уточнили, що правоохоронці приходили в центральний офіс партії в Ужгороді, додому до Брензович, а також в офіси БФ «Еган Еде» і «Закарпатського угорського інституту». Санкції на обшук видав суд в Запоріжжі.

Слідчі дії партія розцінила як «полювання на відьом» і «грубе втручання в діяльність» на підставі «сфабрикованих звинувачень». У заяві сказано, що спецслужба мала на меті «не тільки заблокувати діяльність угорських організацій, а й залякати угорців Закарпаття та їх керівників».

У зв’язку з обшуками на Закарпатті в МЗС Угорщини викликали посла України. Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто, заявив, що влада буде і надалі захищати закарпатських угорців та планує говорити про це на всіх міжнародних форумах.

Зокрема, 1 грудня, на зустрічі із членами НАТО порушить питання дій українських правоохоронців та влади щодо угорців на Закарпатті.

Сіярто також звинуватив Україну у ескалації відносин із сусідньою країною.

В свою чергу, телеграм канал резидент пише:

Ситуація з Угорцями на Закарпатті може перерости в серйозний міжнародний конфлікт. Виною всьому неправильні дії колишнього Глави ОДА, який вирішив використовувати СБУ для тиску на Угорців, щоб вони увійшли в коаліцію з партією Слуга Народу і обрали його Головою обласної ради.

Також, Резидент підкреслює:

Наше джерело в ОП розповіло, що Зеленський вже знає про скандал з Угорцями Закарпаття, зараз в Офісі Президента прийняли рішення тиснути на сепаратизм нацменшин. Позиція дуже слабка, але Кирило Тимошенко особисто давав добро Петрову, щоб він міг задіяти силовиків для створення коаліції під Слуг народу – пише телеграм канал Резидент.