Закон про олігархів, який запропонував розробити президент Володимир Зеленський, враховуватиме досвід Сполучених Штатів. Голова МЗС України Дмитро Кулеба вказав на те, що “феномен олігархії” мав місце в різних країнах, в тому числі й в США і їх досвід дуже важливий.

Відповідаючи на питання про те, чи очікується співпраця з Вашингтоном у напрямку деолігархізації, Дмитро Кулеба розповів, що українське законодавство враховуватиме практику антитрестового законодавства США. Про це міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розповів в “Суботньому інтерв’ю” для Радіо Свобода напередодні.

“Той закон, який ініціював президент, він буде враховувати безпосередньо практику антитрестового законодавства США. Феномен олігархії мав місце в різних країнах, в тому числі і в США. США мали цю проблему. Шлях, як вирішити цю проблему, є. Президент чітко озвучив намір цю рамку створити. І тепер юристи працюють над написанням відповідного законодавства”, – зазначив Кулеба.

Варто зазначити, раніше казахстанський бізнесмен Маргулан Сейсембаєв, який співпрацював з Офісом простих рішень Михайла Саакашвілі зазначив в ефірі телеканалу “Україна 24”, що Україні варто передусім провести “дебізнесизацію державного апарату”, а не деолігархізацію.

Він, зокрема, підкреслив, що під час ухвалення законопроєкту важливо визначитися з поняттям “олігарх”.

“Олігарх – у моєму розумінні, це та людина, яка робить бізнес на державі, а не на вільному ринку, використовуючи адміністративний, політичний чи будь-який інший ресурс. Я цілком згоден, якщо закон передбачатиме таке визначення олігарха. Тому що деякі під олігархами розуміють великий капітал. Ні! Великий капітал не можна чіпати в жодному разі! Звісно, якщо він не бере участі в державному управлінні, не купує депутатів тощо. Потрібно чітко розуміти терміни, але це тонка межа… Тому що коли у справу вступлять лобісти (ви ж не у вакуумі живете), я боюся, що цей закон вийде дуже кривим і ви налякаєте сумлінних підприємців та бізнесменів”, – заявив Сейсембаєв.

У такому разі, вважає він, Україна втратить інтерес із боку інвесторів.

“Озброївшись популістськими гаслами, вирваними з контексту закону, почнуть виступати політики і набирати собі очки. Я б сказав, що це слизька доріжка, якою потрібно рухатися дуже обережно”, – додав бізнесмен.

На його думку, важливіше провести “дебізнесизацію держави”.

“У будь-якого бізнесмена в матриці записано: заробляти гроші. Це його суспільна функція. А проблема олігархії в тому, що держчиновники лізуть у бізнес. Якщо у держчиновників забрати можливості – і олігархи зникнуть. Адже хто дає олігархам можливості? Держава! Почніть із-під чиновників вибивати ті сфери, на яких вони роблять гроші. Максимально приватизовуйте що можна (крім окремих секторів, які відповідають за інфраструктуру, державну безпеку тощо). Якщо ви підете шляхом зменшення регулювання, зменшення залежності бізнесу від держави, тим меншим буде вплив олігархів. Я вважаю, що дебізнесизація державного апарату важливіша, ніж деолігархізація бізнесу”, – підсумував Сейсембаєв.