США та інші члени НАТО мають збільшити військову допомогу Україні для врегулювання конфлікту на Донбасі.
Таку думку колишній радник президента США з національної безпеки Джон Болтон висловив в інтерв’ю, організованому громадською організацією “Платформа публічної дипломатії”, яке оприлюднили у Facebook 27 травня.
Болтона запитали, які кроки має робити Україна, щоб вступити в НАТО.
Дипломат відповів, що Альянс, як правило, не надає членства країнам, на території яких є збройний конфлікт, “але були й винятки”
“Моя рекомендація [для України щодо того, як стати членом НАТО] полягає в тому, щоб США та інші члени Альянсу збільшили їй допомогу у сфері безпеки для врегулювання конфлікту на Донбасі. Результатом має стати можливість вислати “добровольців”, перекрити потік підтримки окупантів на сході України і спробувати відновити кордон між Росією й Україною до місця, з яким погоджувалися б обидві сторони. Це проєкт, у якого має бути високий пріоритет”, – сказав він.
Також Джон Болтон вважає, що потрібно заблокувати завершення проєкту “Північний потік – 2” з боку ЄС та США.
“Я цілком розумію біду України з будівництвом трубопроводів, але ситуація для неї стане ще гіршою, коли “Північний потік – 2” буде введено в експлуатацію. І це неприпустимо, що західні європейці все ще відкидають пораду Маргарет Тетчер у 1980-х: “Не станьте залежними від російської нафти і природного газу”, – зазначив Болтон.
В свою чергу, Україна першою серед держав-партнерів отримає оновлений пакет цілей Партнерства з Альянсом до 2025 року. Про це повідомила “Європейська правда”, з посиланням на управління преси та інформації Міноборони.
28 травня 2021 року відбулося засідання Комітету з партнерства та колективної безпеки НАТО у форматі процесу планування та оцінки сил з України. Засідання проводилося в комбінованому форматі – в залі засідань штаб-квартири НАТО і онлайн. У заході взяли участь делегації України та Альянсу.
Оновлений пакет Цілей партнерства для України містить завдання і заходи на період до 2025 року. У ньому також наведено сили і засоби, які Україна готує для участі у програмі “Партнерство заради миру”, операціях та місіях Альянсу. Цілі партнерства підтримують інші завдання з реформування сектору оборони й безпеки, насамперед — проекти і заходи оборонної реформи.
Під час обговорення, в своїх коментарях, представники Болгарії, Великої Британії, Данії, Канади, Латвії, Литви, Польщі, Сполучених Штатів Америки та Франції одноголосно відмітили прогрес оборонної реформи в Україні, а також зусилля, які докладає військово-політичне керівництва держави для наближення до стандартів і принципів НАТО. Всі виступаючі висловили незаперечну підтримку суверенітету і територіальній цілісності України, та її євроатлантичним прагненням.
Учасники засідання обговорили проєкт Цілей партнерства та окремо наголосили на важливості побудови системи дієвого демократичного цивільного контролю, необхідності підпорядкування військових складових сектору оборони цивільному міністерству, подальшої трансформації системи управління Збройних Сил України, досягнення взаємосумісності з НАТО на стратегічному та оперативному рівнях, що є ключовими умовами вступу України до Альянсу.
Делегації України та Альянсу підтримали запропонований документ та домовились перейти до наступного етапу його узгодження — направлення на розгляд Північноатлантичної Ради.