Ситуація з Конституційним судом для президента України Володимира Зеленського виявилась патовою: з одного боку він не має права розпуску КСУ, а з іншого – його обов’язок реагувати.

Про це в ефірі ток-шоу “Ми всі – українці” на телеканалі ZIK заявив міністр юстиції Денис Малюська.

Денис Малюська розповів, що наразі тривають консультації з Венеціанською комісією для того, аби в конституційний спосіб вирішити ситуацію довкола Конституційного суду України.

Зі слів міністра, для президента України Володимира Зеленського ця ситуація є патовою.

“Президент у патовій ситуації: з одного боку немає чіткого права розпуску, ні у кого немає, Конституційного суду України, з іншого боку – це його прямий обов’язок реагувати. Іншої особи, яка наділена хоча б приблизно якимись повноваженнями гарантувати дотримання Конституції, немає. Власне, з огляду на це, президент розробив і вніс законопроєкт, щоб заручитися підтримкою різних органів, в тому числі і суспільства, і представника народу – Верховної Ради України”, – зазначив Денис Малюська.

Якщо такий законопроєкт буде підтриманий парламентом, продовжив міністр, є усі підстави говорити про обґрунтованість, доцільність і правильність такого політичного розв’язання проблеми.

“Бо чистого, юридичного вирішення проблеми з суддями, які користуються своїм службовим становищем в особистих інтересах, немає. Такого вирішення поки що не запропонував ніхто. Є багато ініціатив, як повернути назад антикорупційне законодавство, законодавство щодо електронного декларування, щодо контролю, нагляду, все це є, але ніхто, окрім президента, не запропонував жодної адекватної ініціативи, що робити та яким чином повернути довіру до Конституційного суду”, – сказав посадовець.

Підсумовуючи, Денис Малюська нагадав, що Конституційний суд – не судова гілка влади, яка має бути незалежною, це політичний орган, виведений з-під судової системи влади, тому щодо нього існує зовсім інший принциповий підхід, аніж до класичних суддів, які здійснюють правосуддя.

Нагадаємо, минулого тижня Конституційний суд України скасував право Національного агентства з питань запобігання корупції перевіряти декларації та виявляти конфлікт інтересів.

Пізніше у НАЗК заявили, що закривають реєстр електронних декларацій на виконання рішення Конституційного суду.

У Конституційному суді України пояснили, що скасували електронне декларування, щоб захистити суддів від тиску на них органами виконавчої влади. КСУ не міг виділити у своєму рішенні право не перевіряти декларації тільки суддів, тому скасував цю норму для всіх категорій чиновників.

Ввечері у четвер, 29 жовтня, Кабінет міністрів України вирішив зобов’язати НАЗК відновити доступ громадянам до реєстру е-декларацій чиновників.