В Україні досі триває гостросюжетний серіал за участю членів Ради національної безпеки і оборони України. Голова Олексій Данілов повідомив, що влада має намір перевірити, кому належать національні надра і як ці люди отримали ліцензії на право ними користуватись. Про це повідомляють в матеріалах 24 канала.

А перевіряти дійсно є що. Ще за часів Віктора Януковича у країні почався справжній бум на привласнення родовищ.

“В часи Петра Порошенка вони не були повернуті в державну власність, а опинилися в руках оточення п’ятого президента і людей, які близькі до Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Про це мало хто знає, у нього і у його партнера Ігоря Котвінського величезний газовий бізнес”, – розповів журналіст Дмитро Гнап.

Українські нафтогазові родовища завжди приваблювали політиків та олігархів. За даними звіту Центру протидії корупції, датованого ще 2018 роком, найбільше нафтогазових дозволів, на той момент, було в ексміністра екології уряду Азарова – Миколи Злочевського. Серед лідерів за кількістю отриманих ліцензій на видобуток нафти і газу були олігархи: Павло Фукс; Віктор Пінчук; Звягільський Юхим; Олександр Онищенко; Геннадій Боголюбов; Ігор Коломойський; Вадим Новинський; Рінат Ахметов; Леонід Козаченко; Ігор Котвіцький.

“Коли видавалися дозволи на користування надрами, це відбувалось в непрозорий спосіб. Фактично держава роздавала дозволи невідомим компаніям, нібито не знаючи, хто є власником цих компаній”, – пояснила юристка Центру протидії корупції Тетяна Шевчук.

Яким шляхом піде РНБО, коли проведете аудит володарів надр, поки невідомо. Експерти кажуть, що швидких рішень навряд чи варто очікувати. Справи ці можуть загрузнути на роки у судах.

“РНБО не може прийняти рішення конфіскувати. РНБО не може прийняти рішення забрати. Не може прийняти рішення доплатити. Воно може прийняти рішення у вигляді указу президента Кабінету Міністрів провести розрахунки вартості цих надр і запропонувати власнику щось таке зробити. Але загалом шлях тільки один – в суд”, – зазначив заступник генпрокурора України (2019 – 2020 років) Віктор Чумак.