Сьогодні Лукашенко оголосив, що піде з поста президента після прийняття нової Конституції, пише Нехта.

Заяви про те, що він не буде триматися посинілими пальцями за владу і взагалі ця влада йому остогидла, хитрозачесаний робив і раніше. Але сьогодні він вперше назвав конкретні обставини своєї відставки.

Під час візиту в 6-у мінську лікарню Лукашенко в звичній для себе хамській манері сказав наступне: «Жодну Конституцію я під себе не роблю. З новою Конституцією я вже з вами президентом працювати не буду. Тому заспокойтеся, спокійно це переносьте».

З огляду на, що референдум за новою Конституцією повинен буде пройти незабаром після Всебілоруських зборів, призначеноих на січень 2021, чекати залишилося не так багато часу. Але не треба обманюватися. Лукашенко не сам прийняв таке рішення і він зіскочить з виконання своїх обіцянок при першій же можливості.

По-перше, нова Конституція – це вже не стільки ініціатива самого Лукашенка, скільки Москви. Це ті самі Сочинські домовленості, на виконанні яких наполягає Росія і про які нагадують російські чиновники при кожній їхній зустрічі з білоруським царьком. Вчорашній візит Лаврова не став тут винятком.

По-друге, Лукашенко під тиском вже не раз йшов на поступки. Але як тільки тиск слабшав, відразу ж включав дурника і відмовлявся від своїх слів. Це його звична тактика в переговорах з Кремлем. Те ж саме було і з референдумом по будівництву акумуляторного заводу в Бресті. Нагадаємо, влітку Тарган пообіцяв брестчанам місцевий референдум, на якому жителі самі вирішать, чи хочуть вони будівництва небезпечного об’єкта поруч зі своїми будинками. Але як тільки протести затихли – скасував референдум і розпорядився відновити будівництво.

Потрібно ясно розуміти одне: якби не всебілоруський протест, Лукашенко навіть б не заїкнувся про свою відставку. І якщо раптом протест затихне, він точно так же скаже, що ніяких обіцянок не давав і з купкою своїх відморожених гестапівців продовжить і далі вбивати Білорусь і білорусів.

Тому, як би не було важко, ми повинні продовжувати протест. До тих пір, поки загнаний в кут Щур не втече з корабля або не складе з себе повноваження. Кожен день. До перемоги.

Тільки так ми зможемо повернути собі свою країну.

У свою чергу, Штаб Світлани Тихановської подав першу заяву на розслідування злочину силовиків по універсальній юрисдикції.

Ця заява для порушення кримінальної справи за фактом насильства над Максимом Хорошиним – підприємцем, якого затримали у дворі будинку в Мінську, побили, забрали в райвідділок і побили ще й там до стану, коли довелося викликати швидку. Так він потрапив до лікарні, після якої виїхав до Литви. У справі Хорошина зібрані результати медекспертизи, яка встановила тілесні ушкодження, фото і відео його затримання, на яких відкриті особи підозрюваних силовиків.

Адвокат Гедрюс Данелюс, який подав заяву в генпрокуратуру Литви, пояснює, що литовський закон дозволяє проводити досудове розслідування і сам суд, якщо злочин було скоєно не в Литві і підозрюваний не знаходиться в країні. Обов’язкова присутність заявника, тобто жертви. І якщо в справі є прямі докази, суд по універсальній юрисдикції має право на винесення вироку.

Штаб Світлани Тихановської розробляє подачу і інших таких заяв в різних країнах, куди виїхали сотні білорусів, які пройшли через тортури з боку силовиків. У Вільнюсі буде знаходитися координаційний центр проекту.

Радник Тихановської Олександр Добровольський заявив, що кінцева мета – кримінальне переслідування в Білорусі, а проміжна – оголошення злочинців в міжнародний розшук: «Ми запустили цей проект в рамках Народного Трибуналу. Кожен, хто скоює злочини і б’є кийками людей, повинен понести відповідальність і не дивуватися, коли його ім’я з’явиться в списках Інтерполу».