Українці довгий час не замислювалися про тепломодернізації своїх будинків і економію енергоресурсів. В результаті Україна – одна з найбільш енерговитратних країн в Європі. За останні кілька років тарифи зросли в кілька разів, при цьому, згідно з прогнозами, ціни на комунальні послуги будуть зростати і далі, передає Корупція.Інфо

Змінити сам тариф українська сім'я не може, а ось вплинути на суми в платіжках може будь-хто. "Обозреватель" розібрався, як платити за комуналку в кілька разів менше і наскільки це реально.

Опалення: переплачуємо тисячі гривень
Для прикладу розрахуємо, скільки коштує опалення квартири в невтепленому будинку. Для цього візьмемо чинний норматив споживання, затверджений урядом. Це 0,0431 Гкал на один квадратний метр. У Києві така кількість енергії обійдеться приблизно в 58 грн. Варто відзначити, що вартість опалення одного квадратного метра у кожного вдома різна. У столиці в більшості багатоповерхівок встановили теплові лічильники, тому платять стільки, скільки намотали. Будинок можна вважати енергоефективним, якщо вартість опалення одного кв. м менше 10 грн.

Таким чином, відповідно до стандарту і без економії опалення квартири площею 40 кв. м може обійтися в 2337 грн. При цьому за опалення такої ж квартири, але в енергоефективні будинку, доведеться заплатити близько 400 грн, тобто в кілька разів менше.

Правда економити на опаленні складно. Утеплювати окремі квартири не можна, та й значного результату це не дасть. А для утеплення всього будинку в першу чергу знадобиться провести енергоаудит, а в другу – знайти кілька мільйонів гривень. Детальніше про те, хто дасть гроші на утеплення багатоквартирного будинку, можна прочитати тут.

Причина значної різниці в платіжках – величезні втрати тепла. За даними Державного агентства енергоефективності, через утеплених стін, даху, підвалу, вікон і дверей може губитися близько 40% тепла. А в окремих випадках втрати доходять до 80%.

"Найбільш доступний варіант, який може вибрати кожен – утеплити вікна поролоновими смужками, підтягнути дверні петлі і додатково оббити самі двері, задути монтажною піною місця виходу і входу труб з дому. Вікна з подвійним або потрійним склінням в кілька разів зменшують втрати тепла. Щільні штори допомагають утримувати тепло в будинку, але заважають надходженню тепла з радіаторів ", – пояснюють в агентстві.

Зберегти тепло допоможе і товстий килим. Але всі перераховані методи – лікування наслідків, а не самої причини. Кардинально змінити ситуацію допоможе тільки термомодернізація всього будинку. Шаром утеплювача необхідно обшити стіни, фундамент, дах, підвал. У підвалі повинен стояти індивідуальний тепловий пункт з погодним регулюванням. Він буде скорочувати подачу тепла, коли на вулиці відносно тепла погода.

Енергоефективні лампочки: економія буде, але незначна
Припустимо, що в будинку кожен днів 4 години працюють 6 лампочок (кімнати, кухня, коридор, санвузол) потужністю 95 Вт. За місяць тільки на освітлення квартири доведеться витратити 68,4 кВт електроенергії. За діючого тарифу це близько 88 грн. А за рік – більше 1058 грн. Якщо кожну лампочку замінити на енергоефективну, доведеться витратити приблизно 354 грн. За ці гроші можна купити led лампи потужністю 12 Вт, які, як заявляють виробники, відповідають потужності лампи розжарювання в 100 Вт.

Отже, якщо замість звичайних лампочок використовувати енергоефективні, то за місяць можна намотати всього лише 8,6 кВт електроенергії. За такий обсяг "струму" доведеться заплатити вже менше 12 грн в місяць або менше 133 грн на рік. Відповідно, за рік покупка не просто окупитися, але і дозволить заощадити 570 грн.

Ще один варіант економії електроенергії – двозонний лічильники. У нічний період часу (від 23 і до 7 ранку) вони вважають за тарифом в два рази нижче чинного. Експерти радять встановлювати такі прилади обліку тим сім'ям, які використовують понад 300 кВт * год електроенергії на місяць. Такий лічильник допоможе економити, якщо в квартирі, наприклад, встановлені теплі підлоги і електричний бойлер.

Аератор на крани: чи є сенс
Спеціальна насадка на кран пропускає близько двох літрів води за одну хвилину. Звичайний кран – близько 10 літрів. Припустимо, що щодня родина відкриває кран для того, щоб вмитися і помити посуд на 15 хвилин. Зі стандартним краном за цей час можна втратити 150 літрів води, а з аератором – 30 літрів. За місяць можна заощадити близько трьох кубометрів води. Або 46 грн на місяць і 552 грн в рік.

Популярне: Держава може відмовити у знижці на "комуналку": 7 причин втратити субсидію у 2018 році

Нагадаємо, як раніше писав "Обозреватель", згідно з консенсус-прогнозом, опалення і гаряча вода в 2019-му можуть подорожчати на 10%, в 2020-м – на 11%, а в 2021-му – ще на 20% . Більше доведеться платити і за електроенергію. Тариф на "ток" буде рости три роки поспіль на 22,5%, 15% і 12,5% відповідно. Таким чином, вже через три роки один кВт * год електроенергії подорожчає до 2,66 грн.