В Україні з весни 2019 року паралельно працюватиме два механізми монетизації субсидій – готівковий і безготівковий.Про це заявив міністр соціальної політики України Андрій Рева.

Він зазначив, що в уряді ще немає консолідованої позиції щодо монетизації субсидій, тому безготівковий розрахунок поки зупиняти не будуть.

Перші результати і порівняння ефективності двох систем будуть досліджені в Кабміні ближче до літа.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

«Це робиться для того, щоб до травня розуміти, який механізм є більш ефективним. Безготівковий механізм ми запустили з 1 січня, а тепер опрацьовуємо готівковий», – заявив міністр.

Раніше Рева роз'яснив, монетизація пройде в три етапи, перший розпочався 1 січня. Одержувачами живих грошей стануть ті, хто звернувся за держдопомогою 1 січня 2019 р., причому вперше. Міністр уточнив, що таких людей буде небагато – не більше 100 тис., так як основна маса оформила субсидії до початку опалювального сезона – у вересні-жовтні 2018 року, нині їх налічується до 5 млн сімей. Для таких субсидіантів нічого не зміниться до кінця сезона – 1 травня. Потім тим, хто отримує субсидії і влітку (до 30%), треба буде переоформити заяву.

І лише з 1 жовтня 2019 р. зможуть звернутися за переоформленням «на монетизацію» всі інші субсидіанти. Тим, хто цього не зробить, допомогу не перепризначать. Механізм монетизації такий: на кожного одержувача субсидій, після опрацювання його заяви і призначення держдопомоги, автоматично відкриють рахунок в Ощадбанку зі спецрежимом використання. Кошти з рахунку також автоматично підуть на оплату послуг в такій черговості: за газ, тепло, електроенергію, воду, інші послуги. Ощадбанк буде щомісяця інформувати субсидіантів SMS-кою про рух коштів і їх залишок.

Після закінчення опалювального сезона – в червні – заощаджену суму, за її наявності, перерахують на поточні рахунки субсидіантів, і їх можна буде використовувати за своїм розсудом. Експерти кажуть, що в приватних будинках можна економити на опаленні газом, в багатоквартирних, де немає лічильників тепла, – а таких більшість – лише на споживанні води і електроенергії.