В Україні суд прийняв рішення повернути абонентську плату на газ.

В результаті вже зараз профільна комісія готується перерахувати тарифи на тепло, а наступний крок, відповідно до закону – ввести абонплату на газ для всіх споживачів.

Шостий Апеляційний суд Києва ще 20 червня прийняв рішення скасувати деякі постанови Нацкомісії з комунальних послуг та енергетики (НКРЕКУ). Йдеться про 494-у постанову регулятора.

Цей документ прийняли ще в 2017-му для того, щоб скасувати абонентську плату на газ. Справа в тому, що по вже ухваленому закону "Про ринок газу" тариф повинен складатися з двох складових, одна з яких – плата за потужність і розподіл. Тоді розробляли кілька варіантів абонентської плати, до останнього мала відношення і чинний голова комісії Оксана Кривенко.

Розмір абонентської плати прив'язали до потужності лічильника. І за першим варіантом методики виходило, що частина сімей буде переплачувати. Так, 70% українців користуються газом тільки для приготування їжі. Потужність плити – приблизно 1,2 куб.м на годину. У той же час пропускна здатність лічильника 2,5 куб. (G 1,6). Тобто споживаючи 1,2 куб.м за старою методикою довелося б платити як за 2,5 куб.м.

У новому варіанті, всім хто користується тільки плитою, запропонували вважати абонплату як за 1,2 куб.м. Для прикладу, в Києві зі старою методикою абонплата становила б 29,3 грн, а за новою – 34,3 грн.

І хоча абонентська плата на газ – питання вже вирішене законом, під політичним впливом, після звернення президента і прем'єра, комісія зовсім скасувала абонплату. Тепер же через суд одне з підприємств фактично повернуло в дію абонентську плату.

НКРЕКУ розіслала листи операторам з проханням вказати потужність, щоб провести перерахунок. Документ опублікували в ЗМІ, а OBOZREVATEL фактично підтвердили його справжність.

"При розрахунку тарифу на тепло враховується ціна газу. Витрати на закупівлю газу включають в т.ч. транспортування і розподіл. Суд скасував тарифи на куби і повернув тарифи за потужность. Розподіл ніяк інакше, ніж через потужність, тепер порахувати можна. Ось тому і запитують", – пояснив OBOZREVATEL наближений до комісії експерт ринку.

Тобто фактично з рішення Шостого апеляційного суду в Україні вже готуються перерахувати тарифи на опалення і, швидше за все, слідом НКРЕКУ буде зобов'язана ввести і абонентську плату. Приймати ще одну постанову, яким знову скасовувати абонплату на газ – фактично вступати в протиріччя з законом, в якому вказане нововведення прописано і закріплено.

Кожному українцеві – по газовому лічильнику

В Україні найближчим часом за законом повинні встановити лічильники на газ кожного споживача. З їх допомогою будуть не тільки рахувати розмір абонплати, вони також допоможуть платити менше.

Гроші на це вже передбачені в тарифах облгазів. Проблема в тому, що цих коштів на всіх не вистачить. По-перше, не всі українці вчасно оплачують використаний газ. По-друге, за кілька років вартість лічильників зросла, а тарифи облгазам в 2017-2018 роках не переглядали.

Вирішення цієї проблеми запропонували в Кабміні. Відповідно до закону "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", можуть бути й інші джерела фінансування лічильників. І таким джерелом може стати "Нафтогаз".

Лічильники повинні встановити всім споживачам. Логіка проста: газ, такий же товар, як і, наприклад, бензин. Тому оплачувати потрібно рівно за той обсяг блакитного палива, який насправді використовували.

Більш того, платити за лічильником більшості українців вигідно. Як відомо, в листопаді минулого року Верховний суд задовольнив позов облгазів і скасував рішення Кабміну про зниження норм споживання. В результаті кілька місяців українцям без лічильників вважали платіжки за газ з урахуванням підвищеного нормативу в 9,8 куб.м. При цьому реальний обсяг споживання, за даними Міненерго, навіть серед неощадливих українців становить близько 7,2 куб.м. Тобто фактично тим, хто не поставив лічильник, прийшли платіжки за "зайвий" газ.

Кабмін прийняв рішення знову знизити норматив – до 3,2 куб.м на людину. Однак цілком можливо, що і це рішення скасують у суді. Єдиний вихід не переплачувати і платити тільки за те блакитне паливо, яке насправді використовували – встановити лічильник.