Експерти кажуть, що самостійно накопичити на старість простіше, ніж сподіватися на допомогу держави.

Відмовитися від пенсій

Молоді люди часто говорять фразу: навіщо мені платити пенсійні внески, якщо до пенсії я не доживу. В умовах солідарної пенсійної системи, яка працює у нас, з цим навряд чи хтось сперечатиметься. Зараз держава планує підвищити пенсійний вік не прямими методами, а непрямими. Адже, згідно з проектом пенсійної реформи, розраховувати на мінімальну пенсію люди з 15 річним стажем зможуть тільки після 65 років.

Багато хто говорить, так я сам можу накопичити собі на пенсію більше і краще, ніж це зробить держава. Адже якщо порівняти обсяги виплат до Пенсійного фонду з подальшим розміром пенсії, то стає трохи сумно від того, скільки ми платимо і скільки отримуємо потім.

І ось народний депутат від БПП Олексій Мушак висловив думку, що якщо відмовитися від пенсійних виплат в Україні, то у громадян з'явиться можливість більше заробляти. А пенсіонерів і зовсім повинні годувати їх діти.

"Нинішня пенсійна система є несправедливою по відношенню до мого покоління, тим, кому за 30 років – по одній простій причині – ми при нинішній системі не матимемо жодної пенсії, вона нам не буде виплачуватися, – сказав нардеп в інтерв'ю каналу Newsone.

За його словами, підвищення пенсій глобально не вирішить проблему в країні, тому варто застосувати азіатський варіант вирішення фінансового становища в Україні.

"Очевидно ж, що навіть при збільшенні пенсій все одно діти повинні допомагати своїм батькам, для того щоб вони прожили, а батьки повинні працювати десь паралельно. Але це більше азіатський підхід – скасування пенсій в обмін на економічне зростання. Тому що у нас дефіцит пенсійного фонду становить 150 мільярдів. Відповідно, ці гроші звідкись беруться ж? А вони беруться від того, що недофінансовуються ні школи, ні дороги, ні лікарні. Тому я готовий прийняти консолідоване рішення, щоб скасувати пенсії, але зберегти ці гроші для економічного зростання ", – підсумував політик.

Правда, політик так і не відповів на питання, а що робити з нинішніми пенсіонерами, яких за різними підрахунками близько 13 мільйонів? Адже навіть якщо, скасувати пенсії для майбутніх поколінь, теперішніх старих хтось повинен утримувати.

Завжди є два варіанти

Цікаво, що думки нардепа в чомусь сходяться з урядовими. Тільки принцип у чиновників дещо інший. Давайте ще раз згадаємо, що таке пенсійна реформа. По суті, чиновники хочуть відрізати від можливості отримувати державну допомогу тих, хто не платив податки.

Згідно з урядовим законопроектом, якщо у людини немає 15 років стажу, то він може розраховувати після досягнення 65 років тільки на державну соціальну допомогу, яка становить 30 від мінімальної пенсії. А на мінімалку з 2028 року можуть розраховувати тільки ті, хто офіційно відпрацює 35 років.

Як би це банально не звучало, але людей ставлять перед вибором – працювати в тіні, отримуючи велику зарплату зараз, але не розраховувати на пенсію в майбутньому або ж платити внески до пенсійного фонду і сподіватися, що умови гри до твого виходу на пенсію не зміняться. Хоча в це мало хто вірить, адже, навіть урядовці кажуть, що Україна з часом піде європейським досвідом і буде підвищувати пенсійний вік.

А в Європі, між іншим, в більшості країн пенсійний вік наближається до 65 років і згідно з рекомендаціями економістів, його піднімуть ще на 3-5 років до 2050 року. Так що нинішній молоді, дійсно, не варто розраховувати на вихід на пенсію в 60 років.

До речі, економісти кажуть, що "заробляти" на пенсію, сплачуючи податки державі, менш вигідно, ніж самому інвестувати такі ж суми. Справа в тому, що ви будете примножувати свої заощадження, а держава, дай бог, їх збереже.

– Щомісяця середньостатистичний громадянин в Україні перераховує близько 55 євро єдиного соціального внеску (250 євро з / п при ставці ЄСВ 22%), – робить розрахунок економіст Андрій Блінов. – За 35 років трудового стажу виходить 23100 євро. У кращому випадку пенсія буде 100 євро. І щоб "вибрати" номінально сплачене, на пенсії треба прожити 19 з хвостиком років. А якщо додати в розрахунки складний відсоток, то за умови скромною нетто-ставки 3% річних у валюті за 35 років відбувається за рахунок щомісячної капіталізації значне збільшення суми – 40200 євро. Цього вистачить, щоб ті ж 19 років отримувати по 175 євро. Крім того, накопичення в Пенсійному фонді згорають після виплати родичам за 2 місяці за фактом смерті людини. 

Саме тому, за словами економіста, багато людей намагаються платити мінімальні внески. З цієї причини колись в Україні було 19 млн платників соцвнесків, а нині чи 10 млн.