Переговори України з Міжнародним валютним фондом про нову програму можуть загальмуватися через суперечку між державою і олігархом Ігорем Коломойським за контроль над націоналізованим Приватбанком.
Про це в інтерв’ю Рейтер сказала заступник глави Національного банку Катерина Рожкова.
Уряд веде переговори про нову кредитну програму МВФ обсягом 3,9 мільярда доларів. Рожкова сказала, що розмір програми може бути збільшений до 8 мільярдів доларів.
“Обговорення з МВФ наступного траншу фінансування заморожено через проблеми Приватбанку. Це для них і для міжнародної спільноти червона лінія”, – сказала Рожкова.
Вона попередила про “величезну небезпеку” для інвестиційного клімату України, якщо спір не буде врегульовано належним чином. Проблема Приватбанку повинна бути вирішена не шляхом розрахунків з колишніми власниками.
“Це показує різницю між олігархічним впливом на банківський сектор в колишні дні і новим прозорим і незалежним банківським сектором”, – сказала вона.
Рожкова сказала, що була розчарована рішенням Зеленського залишатися осторонь від конфлікту, а не активно захищати рішення 2016 року.
“МВФ хоче сильний сигнал від уряду про збереження адміністративної незалежності Приватбанку і незалежності Національного банку України”, – сказала вона.
З моменту початку президентської передвиборної кампанії в цьому році ділові зв’язки Зеленського з Коломойським були під пильною увагою. Зеленський відкидав припущення про те, що він допоможе бізнесменові повернути собі Приватбанк або отримати компенсацію.
У четвер він заявив на прес-конференції, що готовий обговорити долю Приватбанку з Коломойським, але підкреслив, що буде захищати інтереси держави.
За словами Рожкової, МВФ досі не переконаний в прагненні до реформ при Зеленському. “Мова йде про судову реформу, верховенство закону. Мова йде про олігархічні структуру влади”.
У вересні в своїй заяві МВФ не згадав Приватбанк або Коломойського, але зазначив, що Україні необхідно боротися з корупцією, зменшити вплив олігархів на економіку і мінімізувати понесені “витрати платників податків”.
“На жаль, я не довіряю нашій судовій системі, тому що система не була реформована”, – сказала Рожкова.
Наступного тижня суд у Києві повинен винести чергове рішення по Приватбанку.
Рожкова заявила, що вона не дуже сподівається на висновки суду, і попередила, що рішення проти націоналізації може зіпсувати настрої інвесторів.
“Вплив на ринки буде негативним і негайним, і в цій ситуації ми не зможемо продовжувати працювати з МВФ в рамках попередньої угоди, тому що МВФ потрібна (ясність)”, – сказала вона. “Це величезна небезпека для України”, – додала Рожкова.
Рожкова сказала, що президент може допомогти розв’язати конфлікт, зайнявши чітку позицію. Він повинен вийти і сказати: “Націоналізація була необхідна для збереження фінансової стабільності країни… і що, відповідно до закону, банк не може бути повернутий екс-акціонерам”.