Більшість експертів вважають, що Росія цілком здатна на руйнівні провокації в Україні після запуску «Північного потоку-2».

Українська ділянка газопроводу, по якому проходить транзит російського газу, опинився під загрозою ймовірних терористичних актів.

На думку глави Міністерства внутрішніх справ Арсена Авакова, провокацій саме такого роду варто очікувати в зв’язку з можливим запуском скандально відомого “Північного потоку-2”.

“Коментарі” поцікавилися у експертів, чи дійсно є така загроза або це лише продовження кампанії проти ПП-2. Також фахівці спробували спрогнозувати, як можна мінімізувати ризики для нашої газотранспортної системи (ГТС).

Гендиректор ТОВ “Нафтогазбудінформатика”, голова експертної ради з питань газової промисловості та ринку природного газу Леонід Уніговський підкреслює, що загроза терактів на ГТС існує завжди. У тому числі зараз, у зв’язку з тим, що це може бути політично вигідно Росії.

“Але я б не перебільшував ці небезпеки, – зазначає експерт. – Українська ГТС надлишкова за своєю потужністю. І, якщо, не дай бог, станеться теракт на одній нитці, можна підключити другу, третю … Так що такий теракт, крім політичного звучання, навряд чи серйозно обмежить транзитні можливості України “.

За словами Леоніда Уніговського, мінімізувати загрозу можна за рахунок грамотно продуманої системи охорони ГТС. Зокрема, повинен бути постійний моніторинг, використовуватися дрони, якісь автоматичні системи, системи відеоспостереження, телеметрії. Все те, що, за словами Леоніда Уніговського вже впроваджено або впроваджується.

Експерт з енергетичних ринків компанії Dragon Capital Денис Саква впевнений, що після завершення будівництва ПП-2 і до завершення контракту з Нафтогазом на транзит (укладений між Газпромом і Нафтогазом у грудні 2019 року терміном на 5 років), Росія зацікавлена ​​в будь-яких перебоях в роботі ГТС .

“Це можуть бути і найняті місцеві для проведення будь-яких терактів, – попереджає він. – Після того, як контракт на транзит завершиться, Росію нічого не буде стримувати від здійснення” контрольованих “терактів, навіть на своїй стороні. Плюс росіяни можуть” розібрати “частину компресорних станцій, що зв’язують наші ГТС “.

А ось експерт Української фабрики думки Юрій Гаврилечко дотримується злегка іншого сценарію розвитку ситуації.

“Після закінчення будівництва ПП-2 і початку прокачування по ньому газу, сенс в будь-яких терактах на українській ГТС відпадає. У кращому для нас варіанті вона буде використовуватися як резервний канал поставок газу з РФ в ЄС. Пошкоджувати ж порожню трубу … Це розвага для маніяків якихось, хіба що. І ймовірність подібного – дуже низька “, – вважає експерт.

На думку Юрія Гаврилечка, ні в РФ, ні в ЄС такої диверсії просто не помітили б. І ні найменшого впливу на забезпечення європейських споживачів газом вона не зробить. “А раз ніхто не помітить диверсії, то навіщо вона потрібна?” – риторично запитує фахівець.

Нагадаємо, що 4 червня фінішували будівельні роботи над першою ниткою “Північного потоку-2”, про що стало відомо із заяви російського президента Володимира Путіна.

А також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.