Головні новини України
Подобається

Вбивство Ґонґадзе і акції протесту. Сьогодні святкує ювілей єдиний президент, якого обрали на другий термін

09/08/2018     Автор: Віра Грицишин
Вбивство Ґонґадзе і акції протесту. Сьогодні святкує ювілей єдиний президент, якого обрали на другий термін

Другий президент України Леонід Кучма сьогодні, 9 серпня, святкує свій 80-й день народження.

Майбутній очільник незалежної України народився 1938-го в селі Чайкине Новгород-Сіверського району Чернігівської області. Батько Данило Прокопович загинув на фронтi 1944-го. Мати Параска залишилася з 3 малими дiтьми. Сім'я жила дуже бiдно. Леонiд Данилович в інтерв'ю згадував, як малим постiйно хотiв їсти: "Найяскравiший спогад дитинства – це постiйне вiдчуття голоду".

Популярне: Майже 1 тис. грн доплати: Хто отримає матеріальну допомогу до Дня Незалежності України

До школи Леонід Кучма пiшов у 1945-му. Це був перший пiслявоєнний клас неповної середньої росiйської школи. На навчання доводилося ходити 8 км. Вищу освіту здобув у Дніпрі за спеціальністю інженер-механік у галузі ракетної техніки. Згодом очолив Південний машинобудівний завод у Дніпрі.

У політику прийшов у 1990-му. Тоді став народним депутатом СРСР, пізніше – Верховної Ради вже незалежної України. У 1992-1993 був прем'єр-міністром. Спочатку майже не говорив українською, тож промови йому писали великими літерами та розставляли наголоси. За кілька років Кучма згадав і довчив рідну мову.

У 1994-му виграв вибори президента. Керував Україною 10 років і 6 місяців – із 19 липня 1994-го по 23 січня 2005-го. Він – єдиний президент України, якого обрали на другий термін.

Кучма пережив кілька спроб імпічменту. У 2001-муі Верховна Рада звинуватила його в незаконному продажі зброї, в організації побиття депутата Олександра Єльяшкевича. У 2000-2001 проходила кампанія протестів "Україна без Кучми", спрямована на відставку президента. Учасники акції вимагали незалежної експертизи у справі зниклого журналіста Георгія Ґонґадзе.

Опозиційний журналіст зник восени 2000-го. Згодом вибухнув "касетний скандал". Голова соціалістів Олександр Мороз оприлюднив записи розмов у кабінеті президента. На них обговорюють критичні статті Ґонґадзе проти Кучми. Мороз звинувачував того у смерті журналіста. Однак потім від своїх закидів відмовився.

Після відходу з великої політики Кучма займався благодійністю. Видав 6 публіцистичних книг, у тому числі "Україна – не Росія", "Зламане десятиліття", "Своїм шляхом. Роздуми про економічні реформи в Україні". Має 11 орденів.

Нині Кучма представляє Україну в Мінську на засіданнях Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі.

Для України Кучма запам'ятається тим, що саме він ввів нову національну валюту – гривню – і сприяв прийняттю нової Конституції. Також санкціонував створення Конституційного суду і жодного разу не розпускав парламент.

Свої 75 років Леонід Кучма святкував на італійському острові Сардинія. Це один із найдорожчих у світі курортів. Номер у готелі "Пітріцца", де зупинився Кучма та його родина, тоді коштував від €3 тис. за добу. У гарячий сезон оренда вілли коштує від €17 тис.
70-річний ювілей Кучма відзначав у пансіонаті "Айвазовське" у селищі Партеніт у Криму. На святкуванні виступили британський співак Елтон Джон, росіяни Микола Басков і Філіп Кіркоров, українка Таїсія Повалій.