Глава МЗС Дмитро Кулеба назвав газову війну РФ проти Європи продовженням війни проти України і закликав ЄС завдати удару у відповідь.

“Газова війна Путіна проти Європи є прямим продовженням його війни проти України. Скрізь, де він може завдати шкоди, він це зробить. Він використає будь-яку залежність Європи від Росії, щоб зруйнувати нормальне життя кожної європейської родини. Єдиний спосіб – завдати удар у відповідь і позбутися будь-якої залежності” – написав Кулеба у Twitter.

Президент Володимир Зеленський вважає, що Росія останніми діями, пов’язаними з обмеженням транзиту газу до країн Європейського Союзу, веде з Європою газову війну – і це має стати стимулом для ухвалення більш жорсткого нового пакету санкцій ЄС. Про це Зеленський заявив у вечірньому зверненні в понеділок.

“Сьогодні ми побачили чергові газові погрози Європі. Навіть попри поступку щодо турбіни для “Північного потоку” Росія не збирається відновлювати постачання газу європейським країнам, як вона зобов’язана за контрактами. Все це робиться Росією спеціально, щоб європейцям було максимально складно підготуватися до зими”, – сказав він.

“І це відверта газова війна, яку Росія веде проти об’єднаної Європи, – саме так це потрібно сприймати. І їм байдуже, що буде з людьми, як вони страждатимуть – від голоду через блокування портів чи від зимових холодів та бідності, чи від окупації. Це просто різні форми терору”, – додав додав глава держави.

Він закликав Європу вдатися до кроків у відповідь – “не думати, як повернути якусь турбіну, а посилювати санкції”, зокрема максимально обмежувати доходи Росії від енергоносіїв та розривати економічні зв’язки з Москвою.

“Газовий шантаж Європи, який щомісяця лише посилюється, потрібен державі-терористу для того, щоб погіршити життя для кожного європейця. І це насправді можна розглядати як стимул, щоб восьмий санкційний пакет ЄС був значно вагомішим, ніж нещодавно затверджений сьомий”, – підсумував Зеленський.

Нагадаємо, російська компанія “Газпром”, яка забезпечує прокачування газу до Європи трубопроводом “Північний потік-1”, в понеділок оголосила про зупинку ще одного газотурбінного двигуна, через що пропускна потужність газогону зменшиться ще більше.

“У зв’язку із закінченням терміну міжремонтного напрацювання до капітального ремонту… “Газпром” зупиняє експлуатацію ще одного газотурбінного двигуна Siemens на компресорній станції “Портова”, – йдеться в пресрелізі “Газпрому”.

Там додали, що від середи пропускна спроможність КС “Портова” становитиме до 33 мільйонів кубометрів на добу. Таким чином, постачання газу “Північним потоком” впаде до 20% від заявленої потужності. На цьому тлі ціна газу в Європі, за даними біржі ICE Futures, різко зросла до 1860 доларів за тисячу кубометрів, повідомляє “Інтерфакс-Україна”.

Раніше уряд Канади погодився зробити виняток із санкцій проти Росії і відправити турбіну для “Північного потоку”, яка пройшла технічне обслуговування в Канаді, до Німеччини – щоб піти назустріч Німеччині і зменшити ризики, що РФ не відновить постачання по ПП1 після планових технічних робіт. При цьому турбіна досі не дісталася Росії, оскільки вона відмовилася погоджувати параметри її ввезення. “Газпром” стверджує, що отримані від компанії Siemens канадські документи на транспортування турбіни “не знімають раніше окреслених ризиків” і викликають додаткові питання.