Потужним успіхом ЗСУ на Харківському напрямку захоплюється весь світ. Примітно, що під час звільнення територій, які захопили росіяни, українські військові спиралися на досвід наших предків.

Військовий експерт Олег Жданов розповів, яку тактику використовували ЗСУ, досягнувши потужного успіху на Харківському напрямку. За його словами, вони спиралися на досвід наших предків, використовуючи тактику  тактику маневрового наступу, яка належить Нестору Махно.

Свого часу саме Нестор Махно вигадав тачанку. Він першим кулемет на теліжку, тим самим зміг боротися з кіннотами. Два кулемети на флангах зупиняли будь-яку кінну атаку на його війська. Жданов наголошує, що Махно створив достатньо велику армію.

Ленін залучив його на бік більшовиків, пообіцявши віддати частину територій України зі столицею у Гуляйполі, батьківщині Махно, де він заснував би свою анархічну республіку. Він став червоним командиром, армія Махно брала Перекоп та звільняла Крим. Він кавалер ордена Бойового Червоного Прапора №1,– зауважив військовий експерт.

Однак після зустрічі з ним Ленін сказав, що Махно – ідеологічний ворог, а відтак має бути знищений. “Що і зробили більшовики. Армія Якіра, яка була у Південній Бессарабії, закрила Крим та знищувала армія Махно, він був оголошений ворогом. В найкращих традиціях більшовиків”, – відзначив Жданов.

Так, українська армія застосувала ефективну тактику Махно. Щоправда, тачанки сьогодні сучасні.

Це бронемашини з колісною формулою 4×4, гарно броньовані та озброєні великокаліберними кулеметами. Такі мобільні групи створюють паніку та хаос в розташуванні ворога,– пояснює Жданов.

Противник не розуміє, чому його атакують з тилу чи флангів – він взагалі не знає, звідки його атакуватимуть. Тож кидає позиції й тікає.

Водночас не варто забувати, що окупанти не полишили ідею захоплення міста Харкова та Харківської області, вважає голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов. Однак наразі реалізувати вони цього не можуть. Про це він говорив у розмові з «Главкомом».  

«Із 24 лютого ми щодня продовжували підвищувати обороноздатність області, будували фортифікаційні, військові та інженерні споруди. Вони ж це бачать, і ми це знаємо з перехоплень їхніх розмов, розвідка нам доповідає. Навіть таких спроб прорватись до Харкова, як у перші два тижні з 24 лютого, в росіян вже не вийде», – каже голова ОВА.

Однак є ще досить багато завдань, які влада області разом з військовими мають вирішити, щоб втримати звільнені території.  

«За нашою офіційною інформацією, залишається лише приблизно 6% окупованої території Харківської області, хоча раніше було 32%. Лишилися невеличкі населені пункти: Ізюмський напрямок, частина Вовчанського напрямку й частина півночі нашої області», – сказав Синєгубов. 

Військові аналітики, зокрема й іноземні, стверджують, що розгром ворога на Харківщині якщо й не став переломним етапом нинішньої війни, то українська армія точно перехопила стратегічну ініціативу – сьогодні саме вона диктує характер і напрямок бойових дій. До слова, саме такі сценарії розвитку подій на серпень-вересень деякі експерти, прогнозували ще наприкінці травня. І цей прогноз, як бачимо, справдився на всі 100%. 

«В наступні тижні слід очікувати подальшого звільнення Харківщини. Так, ця територія майже повністю деокупована, втім, ще є окремі населені пункти, скажемо так, поки що не повернуті під контроль ЗСУ», – підсумував військовий експерт, аналітик організації Conflict Intelligence Team Кирило Михайлов