Франція нібито блокує рішення ЄС стосовно фінансування постачань боєприпасів для України, яке вимагає одностайності серед держав-членів.

Про це від високопосадовця ЄС дізналося польське агентство PAP.

Рішення про фінансування Євросоюзом постачання боєприпасів Україні ухвалили на саміті ЄС у березні. Потрібні на ці цілі 2 мільярди євро мають бути забезпечені з Європейського фонду миру.

Досягнуту на саміті політичну домовленість, однак, ще потрібно перетворити на документ, наділений юридичною силою. Розмови у цій справі ще тривають.

З квоти обсягом 2 мільярди євро половина має бути призначена на відшкодування постачань боєприпасів зі складів держав-членів. Наразі на складах немає достатньої кількості снарядів, саме тому виникла ідея закупівель за межами ЄС.

“Проти цього, однак, виступила Франція. У цій ситуації виходом було б отримання боєприпасів у третій державі як пожертвування, а потім відшкодування зі складів держави-члена шляхом передачі третій державі іншого озброєння. Розмови про це тривають”, – сказало джерело в ЄС.

Зазначається, що більшою проблемою став другий мільярд євро, який має бути призначений на спільне замовлення у європейської промисловості, а де-факто у Польщі, Франції та Німеччини.

“Французи перед святами заблокували рішення ЄС щодо другого мільярда євро. У проєкті містився запис про те, що боєприпаси мають бути відшкодовані на підставі запитів, які подає Україна. Париж, однак, хоче – без пояснень, чому – викреслити це положення. Це означає можливість відшкодування і за ті боєприпаси, про які Україна не просила. Додатково до рішення про боєприпаси Франція хоче дописати можливість відшкодування постачання ракет”, – розповів високопосадовець ЄС.

На думку частини дипломатів, за позицією Франції можуть стояти лобістські інтереси збройових фірм.

Більшість держав ЄС протестують проти таких змін, серед них і  Польща.

Постійний представник Польщі при ЄС Анджей Садош на зустрічі послів у Брюсселі наголошував, що ЄС не може витрачати час і забезпечити Україні якнайшвидші поставки боєприпасів. Польща також висловила розчарування, що ЄС не може порозумітися і це важко буде пояснити українським партнерам.

Обговорення на цю тему мають поновитися у середу.

Як відомо, Саміт ЄС ухвалив спільну закупівлю боєприпасів для України та допустив передавання ракет.

“Взявши до уваги інтереси безпеки та оборони всіх держав-членів, Європейська Рада вітає досягнуту в Раді домовленість про термінове постачання Україні боєприпасів класу “земля-земля” та артилерійських боєприпасів, а також, якщо буде потрібно, ракет”, – йдеться у висновках Євроради.

Лідери країн ЄС підтвердили, що залишаються відданими запровадженню нових обмежень проти Росії та продовженню роботи над лімітом цін на російську нафту. Вони підтримали створення спецтрибуналу для РФ, який розглядатиме злочини агресії.

“Європейська рада знову заявляє про повну підтримку ЄС створення міжнародного механізму для реєстрації збитків, завданих Росією. Разом з партнерами Європейський союз продовжить активізувати роботу щодо використання заморожених та іммобілізованих активів Росії для відновлення України”, – йдеться в документі.

Водночас у Єврораді наголосили на активізації роботи з партнерами щодо протидії хибним російським наративам та дезінформації про війну.

У відомстві підтримали зусилля України щодо вступу до Євросоюзу та позитивно оцінили проведення необхідних реформ.