Давно вже подейкують, що за заборгованість по комуналці можуть відібрати житло.

Але для цього потрібен ряд факторів. Міністр юстиції Павло Петренко запевняє, що ніхто не має права відібрати житло за борги за комуналці. І що це питання “навіть не обговорюється” . Але чинне законодавство України таку ситуацію допускає. І відібрати житло у комунальних боржників можуть.

Але не у всіх. Процедура ця непроста, має кілька аспектів і умов. І в основному використовується тими, кому заборгували, як елемент залякування боржників, а не як справний і простий механізм справляння боргів, кажуть юристи.

Причина заборгованості за ЖКП – тут ключова. Якщо не можете оплачувати через малі доходи- житло не втратите. А якщо маєте фінансову можливість, але не хочете платити – нерухомість можуть відсудити.

Юрист практики інтелектуальної власності, земельного права та виконавчого провадження Андрій Григоренко зазначив – постачальник житлово-комунальних послуг може лише вимагати у споживача таких послуг оплатити заборгованість.

Погрожують тим, що з- за наявної заборгованості постачальник відповідних послуг може відібрати житло, він не має права. Такі дії є незаконними.

“Вибити” борги, забравши квартиру або будь-яке інше майно, постачальник житлово-комунальних послуг не може “, – підкреслив юрист.

Якщо боржник відмовляється платити борги добровільно або укласти договір реструктуризації, то постачальник комунальних послуг може звернутися в суд і вимагати сплати самої суми заборгованості разом з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення і 3% річних, пояснила адвокат, партнер АО “Бачинський і партнери”, керівник практики судового представництва Наталія Жеманова.

Порядок примусового виконання рішення суду про стягнення заборгованості та порядок реалізації нерухомого або іншого майна регулюються Законом України “Про виконавче провадження” .

Адвокат зазначила – зараз постачальник може звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення заборгованості. Наказне провадження – це спрощена процедура без виклику сторін. Якщо суд винесе судовий наказ – споживач може його скасувати, обґрунтувавши незаконність вимог постачальника. Але якщо не скасує, потрібно рішення суду виповнити.

Андрій Григоренко уточнив: перш за все борг стягується з рахунків в банках і карткових рахунків. Якщо їх немає або недостатньо – гроші можуть стягнути з заробітної плати, пенсії або стипендії. При цьому, розмір відрахувань з таких доходів боржника не повинен перевищувати 20% суми доходів, які залишаються після вирахування обов’язкових податків і сборів.В разі відсутності будь-яких доходів у боржника для погашення заборгованості стягнення можливо на належне йому майно. Це можуть бути об’єкти нерухомості, рухоме майно – транспортні засоби або інше майно. Законом передбачено порядок опису такого майна, виставлення на торги з метою його реалізації.“Саме тоді існує потенційна можливість втратити житло. Виконавча служба може накласти арешт на майно боржника, списати гроші з його рахунків і примусово реалізувати його майно”, – пояснила Жеманова.

Законом також передбачено внесення боржника до Єдиного реєстру боржників, оголошення транспортного засобу в розшук, можливість звернення державного виконавця з клопотанням до суду про заборону виїзду за межі.

Андрій Григоренко зазначив – боржник має право щомісяця вносити на депозитний рахунок, наприклад, 1000 гривень або іншу велику суму, тоді йому не зможуть поставити невиконання рішення суду.

Підставою для можливого накладення арешту на квартиру боржника є сума заборгованості не менше, ніж 20 мінімальних заробітних плат. На сьогодні це 83 460 гривень. Але навіть така сума не означає автоматичного вилучення житла.Повторимо – має бути рішення суду про стягнення з відповідного боржника заборгованості за житлово-комунальні послуги. І тільки якщо боржник відмовляється виконувати рішення суду, не має доходів, але має не одну житлову нерухомість – її можуть продати, щоб стягнути борг.

“Однак, навіть якщо таке житло і продали вже на аукціоні за борги, то реально виселити особу не так просто . Адже примусове виселення особи з реалізованого житла – вже справа окремого судового розгляду “, – акцентувала Наталія Жеманова.

Вона уточнила: виконання рішення суду про примусову реалізацію житла може бути здійснено як державним, так і приватним виконавцем. Але останній не може виконувати виробництво про виселення малолітніх і неповнолітніх дітей. Умови, при яких житло не заберуть – якщо сума заборгованості менше 20 “мінімалок” і житло у боржника – єдине.

Тоді виконавець зобов’язаний виконати рішення суду за рахунок іншого майна боржника.

Якщо заборгованість більше 83 тисяч гривень і у боржника є інша нерухомість, то виконавець має право накласти на неї арешт. Арештоване майно оцінюють і продають на електронних торгах. Якщо у вас борг по платі за утримання житла та за спожиті комунальні послуги, ви не можете вчасно його погасити і хочете уникнути судового процесу – експерти радять укласти договір на реструктуризацію заборгованості.

Для цього зверніться до підприємств-надавачів житлово-комунальних послуг і домовтеся про щомісячне рівномірне погашення цієї реструктуризованої заборгованості та своєчасну сплату поточних платежів за житлово-комунальні услугі. Заборгованість може бути реструктуризована на термін до 60 місяців в залежності від суми боргу. У винятковому випадку термін реструктуризації може бути продовжений. Заагальна сума поточних платежів і платежів з погашення реструктуризованої заборгованості не повинна перевищувати 25% доходів, які визначаються при нарахуванні субсидій для працюючих громадян, і 20% – для пенсіонерів та інших осіб, які отримують будь-які види соціальної допомоги.