У перспективі в Україні має бути вибудована така система, щоб кожен міг в разі потреби захистити свій будинок і свою Батьківщину, а також надати першу медичну допомогу. Після цього можна буде взагалі відмовитися від призову.
Про це головнокомандувач ЗСУ генерал-полковник Руслан Хомчак сказав 14 жовтня в ефірі телеканалу “Україна”.
За словами Хомчака, у влади є ідея відмовитися від призову.
“У перспективі у нас є бачення відмовитися від призову. Але це може бути тільки тоді, коли у нас буде налагоджена система підготовки резерву. Ми повинні створити таку систему роботи, щоб кожен біля свого будинку міг мінімально вміти захистити його. Чому громадянин України не повинен бути навченим всіх елементів тактичної медицини? Ці навички і знання можуть йому знадобитися де завгодно, в будь-якій ситуації поза військовою службою, де він повинен вміти надати собі медичну допомогу, тому, хто поруч, тим самим врятувати життя собі або комусь-ще” , – пояснив Хомчак.
За припущенням головнокомандувача, створення такої системи займе не один рік.
“Такі системи вимагають фінансування, підготовки кадрів, починаючи від звичайних цивільних осіб і до голів громад та керівництва держави. Коли така система запрацює, тоді ми зможемо говорити про скасування строкової служби. Адже в ній більше не буде необхідності, тому що всі ті ази пройшли . Коли громадянин вміє стріляти, знає медицину, інженерні питання, які йому необхідні, і якщо завтра йому скажуть: потрібно встати на захист Батьківщини, – то він знає, що він може це”, – додав Хомчак.
Також він нагадав, що в цьому році зменшили число призовників на строкову службу.
“У нас сьогодні, по-перше, йдуть контрактники. Зараз армія укомплектована згідно чисельності, визначеної законом, на 100%. Ми вже ставимо питання не укомплектувати просто контрактниками, а ми вже переходимо на якість. Ми розуміємо, що коли буде якість, тоді буде зовсім інший підхід до виконання бойових завдань і в повсякденній діяльності, і взагалі до статусу військового”, – резюмував Хомчак.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли про те, що Олександр Завітневич, керівник парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки зазначив, що необхідно створити план довгострокової перспективи. Розвиток армії допоможе захисти кордони держави та повернути суверенітет.
На довгострокову перспективу він бачить Збройні сили України як “армію, яка не повинна бути радянською”.
“Вона не повинна бути надвеликою, але вона повинна бути оснащена сучасним озброєнням і навчена кращими вчителями”, – підкреслено він.
Що стосується нинішньої ситуації, Завітневич визнає проблеми з соцзахистом і підготовкою військових, у тому числі з реабілітацією та забезпеченням житлом. Він також зазначив, що в проект бюджету-2021 закладено 6% на безпеку і оборону, але при цьому є питання ефективності використання цих коштів.