Президент України Володимир Зеленський наклав вето на Закон №3640, який продовжував заборону забирати іпотечне житло, якщо кредит був оформлений у валюті.

Про це йдеться в картці законопроекту на сайті Верховної Ради. “Надійшли пропозиції президента до закону”, – зазначено на сайті.

Документ був прийнятий Верховною Радою 16 липня. Він пропонував продовжити заборону на відчуження житлового майна за прострочені валютні кредити, в тому числі іпотечні, до 1 січня 2022 року.

Проти чого виступив Зеленський

“Аналіз закону свідчить про те, що окремі його положення не узгоджуються з Конституцією України та законами України, а також не відповідають принципу юридичної визначеності, ясності і недвозначності правової норми, яка є складовою конституційного принципу верховенства права”, – йдеться в президентських пропозиціях.

Також зазначено, що законом фактично змінюються умови, при яких не може бути примусово звернено стягнення (відчужене без згоди власника) на майно (майнові права) відповідно до кредитного договору.

Тепер з пропозиціями президента закон повинен пройти ще раз розгляд в комітетах Ради і в сесійній залі.

Проти закону виступали в НБУ

Вперше мораторій прийняли ще в 2014-му, після різкого стрибка курсу долара, в результаті якого борги українців в гривневому еквіваленті зросли в кілька разів.

Чинний мораторій закінчується в жовтні 2020 року. Нацбанк звертався в Раду з проханням не голосувати за чергове продовження, так як це призведе до того, що банки не зможуть повернути роздані кредити під покупку нерухомості на загальну суму близько 29 млрд грн.

Крім того, в жовтні 2019 року запрацював новий кодекс про банкрутство, що передбачає механізм реструктуризації боргу іпотечних позичальників, який буде виконуватися в повному обсязі, тільки якщо скасують мораторій.