Народний депутат України від партії “Слуга народу” Ірина Верещук заявила про те, що в Україні необхідно відновити систему військової юстиції.

Про це вона написала на своїй сторінці в Фейсбук.

Далі прямим текстом:

Як член парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони і розвідки, спостерігаю за судовою справою генерал-майора Віктора Назарова.

Нещодавно апеляційний суд залишив в силі обвинувальний вирок: сім років ув’язнення за службове недбальство, яка привела до збиття нашого борту з десантниками у Луганську в червні 2014 року. Судова справа зараз в касаційній інстанції.

Чи не даю ніяких оцінок. Але варті уваги експертні оцінки американських військових фахівців у виданнях Kyivpost і “Факти”.

Вони солідарні з нашими генералітетом, який вважає обвинувальний вирок Назарову небезпечним прецедентом, тому що наші командири в бойовій обстановці можуть остерігатися приймати рішення, з огляду на можливе кримінальне переслідування невійськовими прокурорами, слідчими і суддями (які не до кінця розуміють військовий і бойовий контекст).

Справа Назарова вказує на доцільність відновлення системи військової юстиції.

Рішення і вчинки наших військових, особливо під час бойових дій, повинні оцінювати люди, які розуміються на військовій справі: слідчі, прокурори і судді з відповідною підготовкою і досвідом.

Як член парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки, спостерігаю за судовою справою генерал-майора…

Опубліковано Іриною Верещук Неділя, 10 січня 2021 р.

Як говориться в матеріалі РБК-Україна “Бойова Феміда. Чому в Україні досі не повернули військові трибунали”, питання про повернення трибуналів в Україні поки не виноситься на обговорення. У чинної влади сумніваються, що це можливо в найближчій перспективі.

Військовий прокурор Максим Крим вважає, що в Україні є багато справ, наповнених певною специфікою, де судді не є профільними фахівцями.

“У той же час суд завжди, виносячи законне рішення, ґрунтується на висновках експертиз, в тому числі військових, де вказані дані про правильність, законності, послідовності дій тих чи інших воєначальників”, – сказав він.

Колишній військовий суддя Олег Ткачук (нині суддя Верховного Суду), який пропрацював в цій системі близько 15 років, вважає, що систему військової юстиції руйнували планомірно.

“Я думаю, що рішення від 2010 про ліквідацію військових судів співзвучно цілій низки рішень, які були спрямовані на розвал української армії. Я думаю, що це була свідома робота противника. Я думаю, що все, що тоді було з армією зроблено, це свідомо, а у деяких і несвідомо, було зроблено під нашіптуванням ворога “, – пояснив Ткачук.