НАТО не хоче конфронтації з росією і не становить загрози для неї, однак відповідатиме на всі загрози і недружні дії рф.

Про це заявила голова Управління східного партнерства, політичних відносин та політики безпеки НАТО Таня Хартман під час онлайн-виступу на круглому столі на тему: “Від Мадриду до Мадриду: 25 років особливого партнерства між НАТО та Україною”.

Представниця Альянсу зазначила, що напад росію на Україну зруйнував безпеку в регіоні і дуже жорстко показав її реальні наміри.

«росія порушила права не тільки своїх сусідів, вона загрожує всій євроатлантичній спільноті. НАТО не хоче конфронтації і не є загрозою для російської федерації. Ми будемо відповідати на загрози і недружні дії росії і, відповідно, будемо зміцнювати захист і безпеку всіх союзників проти агресивних дій росії, протидіючи її втручанню і агресії», – сказала Хартман.

Вона нагадала, що, враховуючи політику росії, НАТО більше не вважає її своїм партнером.

«Тим не менше ми зберігаємо відкриті канали комунікації з росією, щоб зменшити ризики, запобігти ескалації і посилити прозорість. Ми хочемо стабільності і передбачуваності в євроатлантичній зоні. Будь-які зміни у нашому ставленні до російської федерації залежатимуть від її агресивної поведінки згідно з міжнародним правом», – зазначила представниця Альянсу.

Вона підкреслила, що існування сильної і незалежної України дуже важливо для європейського регіону, і нагадала, що на Мадридському саміті лідери країн НАТО ухвалили рішення щодо посиленої підтримки України.

Окрім цього, партнери України в НАТО мають усвідомлювати необхідність допомогти нашій країні озброєнням задля перемоги над росією, інакше наступними її цілями стануть країни Альянсу.

Про це заявила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова під час онлайн-виступу на круглому столі на тему: “Від Мадриду до Мадриду: 25 років особливого партнерства між НАТО та Україною”.

«На тлі повномасштабного російського вторгнення в Україну я абсолютно переконана, що у жодного з нас немає сумнівів у тому, що якщо росія переможе у війні проти України, її наступними цілями точно стануть держави-члени НАТО, і це те, що ми щодня транслюємо нашим партнерам: якщо не зупинити, не “контейнувати” цю війну зараз, росія спробує перевірити відданість Альянсу статті 5 Вашингтонського договору», – сказала Джапарова.

Вона відзначила важливість того, що на цьогорічному саміті НАТО в Мадриді союзники ухвалили рішення позбавити росію статусу партнера та визнати її головною загрозою для Північноатлантичного альянсу.

«Це надзвичайно важливе рішення, тому що ми всі консолідовані навколо цього. Але якщо партнери не зможуть надати Україні всю необхідну зброю, вони опосередковано розділять частину відповідальності за страждання, яких росія завдає своїми воєнними злочинами вже зараз», – зауважила перша заступниця міністра.

У цьому контексті вона відзначила посилення Альянсом нелетальної допомоги Україні за різними напрямами, зокрема навчання українських військових, кібербезпека, захист від загроз хімічного, біологічного та ядерного характеру, гуманітарну допомогу, розміщення на своїх територіях мільйонів українських біженців.

Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що наразі не бачить інших гарантій безпеки для України, крім НАТО.

Про це він сказав в інтерв’ю CNN.

«Кращих гарантій безпеки поки що ніхто не вигадав. Ми готові йти до будь-якої інфраструктури, яка забезпечить для нас припинення війни і гарантії безпеки. Окрім НАТО, інших гарантій безпеки я поки що не бачу», — сказав президент.

Він запевнив, що Україна не відмовлялася від шляху інтеграції в НАТО, але вважає, що цей шлях від України не залежить: питання відкритих дверей вирішують лише держави-члени Альянсу.

Також Зеленський назвав помилкою рішення не приймати Україну в НАТО через побоювання агресії росії: 

«Ми не в НАТО, і росія напала».