Працівників Інституту молекулярної біології та генетики НАН України в розпал епідемії коронавірусу відправили в неоплачувану відпустку. Причому вчені встигли створити вітчизняний тест для виявлення COVID-19.

Про це написала провідна наукова співробітниця установи, докторка біологічних наук Оксана Півень. За її словами, в інституції є проблеми навіть із базовим фінансуванням, тому штат відправили “відпочивати” щонайменше до кінця березня, незважаючи на карантин та епідемію в усьому світі.

Я розумію так, що в умовах реальної та відчутної загрози здоров’ю спрацьовує інстинкт самозбереження, а відтак і тема тестувань, терапії, діагностики – просто у топі абсолютно для всіх, незалежно від статусу, віку та достатку, бо вірус він не видимий і йому усе вище перелічене – байдуже. Ми для нього просто тимчасові інкубатори для реплікації його РНК та збору вірусних капсидів.

Але багато з вас пишуть мені і просять дати коментарі або інтерв’ю, тож напишу наступне по пунктам і сподіваюсь на Ваше розуміння:

1) Так ми, і не лише наш інститут, наразі у відпустці за свій рахунок. Є проблеми з базовим фінансуванням – тобто грошима на зарплати згідно штатного розкладу.

2) Я, зазвичай, з радістю даю інтерв’ю , спілкуюся з журналістами, коли йдеться про мою роботу, тобто за те, за що я відповідаю . Ситуацію з фінансуванням інституту я коментувати не буду. Це не моя компетенція. Для цього є пресслужба НАН України, мабуть якась пресслужба МОН, кабінету міністрів, я думаю вам там краще і фахово пояснять, де гроші, чому наука не дофінасовується протягом останніх десятиліть. Чому це не у пріоритеті нашої Державної стратегії?

3) Коментувати розробку своїх колег я вважаю не етичним для себе, бо не я автор системи. Тож, краще звертатись у адміністрацію інституту і контактувати з ними безпосередньо.

4) Загальні пояснення методу ПЛР (полімеразно-ланцюгової реакції) та її переваги перед експрес-тестами ( на антитіла) я можу дати як молекулярний генетик.

Можливо це звучить цинічно, проте коронавірус мав таки потрапити в Україну, щоби кожен з Вас, шановні, від депутата і міністра до простої людини зміг відчути той ганебний стан фінасування науки та медицини – за остаточним принципом, тобто щоб не вмерли. І не треба мені писати, що зараз не час мовчати. Ми усі ці роки не мовчали. Сененко вже пальці в мозолі стер, пишучи про недофінансування, про масовий дрейф вчених на захід, про те, що вже дуже скоро, тут науку робити буде нікому. Усі мітинги і акції науковців зазвичай не привертали великої уваги. Це і не дивно, бо нас в принципі мало, ми вимираючий вид в Україні.

І ситуація з відпустками за свій рахунок, чи переходу установи на 3 або 4 робочі дні (бо не вистачає коштів на оплату праці), не є чимось новим. Це “хороша” щорічна традиція. Проте, у минулі роки вірусу не було, метеорит на Україну не падав, тож астрологи були і є популярнішими ніж астрофізики. Ну і так далі.

ППС: вакцину обов’язково розроблять, але не у нас, бо у нас не має достатніх коштів для проведення належної наукової роботи, а вакцина на пустому місці не з’являється. Це кропітка і тривала робота. А ми будемо її купувати із-за кордону, ну ті хто зможе собі це дозволити.