Борис Джонсон піде у відставку з посади прем’єр-міністра Великої Британії у четвер, про це пише ВВС. Втім, Джонсон продовжить керувати урядом, а новий британський прем’єр буде обраний восени.

Виборчі перегони за посаду лідера Консервативної партії відбудуться цього літа, і новий глава уряду буде визначений до партійної конференції в жовтні.

Телеканал Sky News також повідомляє про відставку прем’єра сьогодні. Зазначається, що це сталося після того, як його новопризначений міністр освіти Мішель Донелан пішла у відставку після 36 годин на посаді, а міністр Надхім Захаві сказав прем’єру “йти зараз”.

Крім того, міністр оборони Бен Воллес відмовився від своєї підтримки. У канцелярії прем’єра заявили, що він сьогодні зробить заяву для країни. Раніше повідомлялося, що на Даунінг-стріт почали готувати заяву на випадок можливої відставки Джонсона. Станом на ранок четверга кількість урядовців, які залишили його кабмін, перевищила 50 осіб.

Причиною невдоволення Консервативної партії стали неправдиві заяви Даунінг-стріт щодо колишнього заступника парламентського організатора Кріса Пінчера, якого звинувачують у домаганнях до двох колег.

Канцелярія Джонсона стверджувала, що прем’єр не знав про цей інцидент і тому підтримав повторне призначення Пінчера у 2022 році, але пізніше прем’єр був змушений визнати, що це не так. Увечері 6 червня увага багатьох українців була прикута до британського Парламенту. Там вирішувалася доля подальшого перебування на посаді прем’єр-міністра для Бориса Джонсона – напевно, найпопулярнішого в Україні іноземного лідера. Адже як відомо.

Борис Джонсон від початку повномасштабного вторгнення Росії активно підтримує Україну: він виступає за надання Києву достатньої військової допомоги для відвоювання всіх окупованих російськими силами територій, а також пообіцяв мільярди фунтів стерлінгів фінансової підтримки.

Крім того, Джонсон двічі з кінця лютого був у Києві й проводив переговори з Володимиром Зеленським. А до цієї популярності варто додати й побоювання, що за нового прем’єра Британія скорегує свій зовнішній курс та обмежить підтримку Києва… Тож в Україні за перебігом голосування про вотум довіри Джонсону спостерігали з увагою, не меншою, аніж у самій Великій Британії.

Зауважимо, спочатку голосування про вотум довіри Борису Джонсону планувалося провести 8 червня, проте згодом було вирішено перенести його на два дні наперед.

Офіційної причини такого поспіху названо не було. Втім, не виключено, що обидві сторони вважали, що час буде працювати не на них. Опоненти Джонсона боялися, що прем’єру вдасться спіймати хвилю медійного хайпу, а у команді Джонсона непокоїлися, що у стан тих, хто прагне відставки прем’єра, можуть перейти додаткові депутати-консерватори.

Невипадково напередодні голосування 6 червня попередні розклади свідчили, що Джонсону, швидше за все, вдасться встояти.

Чи варто міняти прем’єра в ситуації, коли у Європі йде повномасштабна війна?

Схоже, що цей аргумент став вирішальним для багатьох консерваторів, в тому числі й для тих, хто за звичних умов волів би замінити голову уряду, – пише “Європейська правда”.

Цей аргумент став вирішальним і для одного з головних опонентів Джонсона – лідера шотландських консерваторів Дугласа Росса. Політик, який був одним із провідних критиків прем’єра, напередодні голосування заявив, що в умовах воєнних дій в Україні стабільність роботи уряду має бути пріоритетом.

Невипадково напередодні вирішального голосування Джонсон займався саме українськими справами – провів телефонну розмову з Володимиром Зеленським та особисті переговори із прем’єркою Естонії Каєю Каллас, з якою також обговорював Україну.