Крім глави МОЗ Степанова по льоду зараз ходить і глава Мінрегіону Олексій Чернишов. І справа не тільки в історії з “Великим будівництвом”, за яким до нього є питання.
Такими словами починають своє повідомлення в телеграм-каналі Klymenko Time.
Далі прямим текстом:
Є ще й така складна і грошова історія як просто будівництво. Точніше – дозволи на будівельні роботи.
Так звана “реформа ДАБІ”, Державної архітектурно-будівельної інспекції. Саме відповідальність Чернишова за її провал (а зараз реформа саме в статусі проваленої) і може поставити на його міністерській кар’єрі хрест.
Першим етапом реалізації цієї реформи стало створення двох органів – Державної інспекції містобудування та Державної сервісної служби містобудування, з розділеними функціями сервісу та контролю. У свою чергу ДАБІ повинна була бути ліквідована – як монополіст і такий собі чиновницький монстр.
За цією темою ми спостерігаємо ще з весни, йшла вона спочатку відверто зі скрипом. І зовсім не через карантини і локдауни. У серпні 2020 дійшло до того, що прем’єр Шмигаль збирав профільне засідання з нардепами та працівниками галузі. І ключовий посил Шмигаля в цій історії був простим, мовляв, “я зробив все, що міг, далі для реформи потрібен закон”.
Звідки мав узятися (і, спойлер, так і не взявся) потрібний закон? Правильно, в його розробці найактивнішу участь повинен був прийняти саме Мінрегіон на чолі з Чернишовим. Так чому не прийняв? Джерела, з якими ми поговорили, вимовляють одне слово – “затягування”. Про це ж пишуть і ЗМІ. Мінрегіон мав розробити законодавчу базу, яка підкріпила б реформу. І закрити питання максимум до вересня-жовтня. Але жодного закону міністерством Чернишова з березня так подано і не було.
Потім, 22 жовтня, Кабмін відсторонив Юрія Васильченко з посади голови Державної інспекції містобудування та Олексія Башкірова з посади голови Державної сервісної служби містобудування України. Тобто керівників новостворених органів, які повинні були прийти на зміну ДАБІ. Про це ми теж писали. Крім того, втратило чинність, розпорядження про тимчасове виконання обов’язків голови ДАБІ Богданом Федоренко.
Так реформа увійшла вже в повний ступор. Навіть незважаючи на героїчну, але порожню заяву 12 листопада самого Чернишова про те, що він бере під свою особисту відповідальність реформу ДАБІ.
Чи є сьогодні, в світлі всього цього, ризик для Чернишова відправитися у відставку? Так, про це і мова. Тому що зараз все голосніше звучать думки про те, що зрив реформи був проведений свідомо і не без його схвалення. А провал цієї реформи може бути цікавий тільки тим, хто звик працювати по-старому і кого так само по-старому називають “будівельною мафією”. Кумедно, до речі, що вивчаючи матеріали по темі, в списку інтересантів гальмування реформи ми знайшли … Михайла Саакашвілі з його “Офісом простих рішень”. Ох вже ці реформатори …
Цікаво також, що на тлі цього зараз пішли чутки про те, що місце Чернишова, в разі його відставки, може зайняти нардеп від “Слуги народу”, заступник голови Комітету з організації держвлади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк. Мовляв, вона будує такі плани вже третій рік і докладає зусиль, щоб замінити Чернишова на цій посаді.
Чому цікаво? Іронія в тому, що “новим обличчям”, в разі чого, вона, судячи з публікацій у ЗМІ, не буде. Тому що Шуляк і зараз працює з Чернишовим. І, більш того, пов’язана, наприклад, з низкою скандалів на “Великому будівництві” і в “Укравтодорі” Кубракова. Тому це швидше рокірування. Добре від якої самому Чернишову, звичайно, все-таки не буде.
У світлі всієї цієї історії особисто нам глава Мінрегіону Чернишов зараз бачиться персонажем з того самого відомого мема з Ван Дамом і двома вантажівками. Вантажівками тут якраз виступають “Велике будівництво” і реформа ДАБІ. І вони роз’їжджаються в різні боки, роблячи Чернишова ще одним кандидатом на швидку відставку в Кабміні Шмигаль, нарівні зі Степановим, з якого ми і почали цей пост.