Місцеві блогери називають це найбільш очевидним способом залякати сусідню Литву, яка з вихідних не пропускає до відрізаного від Росії військового міста вантажі, заборонені санкціями ЄС: будівельні матеріали, сталь, цемент. Про це йдеться у сюжеті ТСН.

В прикордонному литовському містечку Кібартай з понад чотирма тисяч мешканців з’явився плакат «Слава Україні!». І це не просто так. Новини тут останніми днями дивляться набагато уважніше, ніж раніше.

«Трохи хвилююся. Там військові маневри, а ми зовсім поруч з кордоном. Стріляють, рухаються… це тривожить», – каже місцева мешканка.

Президент Литви переконує з екранів: до економічних заходів з боку Росії країна готова, а військових, як би Росія на це не натякала, не буде.

«Ми готові, скажімо, до відключення від енергетичної системи «Брелл» чи інших дій. Але я не вірю, що Росія наважиться на щось у військовому сенсі, бо ми член НАТО», – переконує він.

Литва припинила пропускати приблизно половину вантажів до Калінінграда зі своєї території, бо в дію вступили ухвалені ще в березні санкції ЄС. Москва сприйняла це надзвичайно болюче, викликала послів Литви та Євросоюзу, сипле погрозами.

Але попри це, членство Литви в північно-атлантичному Альянсі дійсно заспокоює більшість городян.

«Я не панікую. Нічого не буде, бо Литва в НАТО, Литва в ЄС. Не вірю, що вони на нас нападуть», – зазначає місцевий Віталіус.

«Ніхто не знає, що буде далі, але ми не збираємося тікати. Я тут народилася, ми залишимося тут», – переконує Лайма.

Варто зазначити, що напад на Литву буде одночасно нападом на Сполучені Штати і весь північноатлантичний Альянс, заявили у відповідь на російські заяви в американському держдепі. Західна преса все ж аналізує ризики потенційного протистояння… чомусь активно цитуючи при цьому нібито ліберальних росіян. Так мільйонер-втікач Ходорковський на сторінках Financial Times попереджує про повітряну блокаду Литви. Це мовляв дозволить російським літакам літати напряму, а НАТО поставить перед важким вибором.

Розглядають і можливість приєднання до цієї операції білорусів, разом вони змогли б відрізати країни Балтії від інших держав Альянсу, вважають аналітики австралійського видання Financial Review, а це ускладнить для НАТО їх захист.

У той же час Напередодні саміту НАТО Росія здійснила провокації у бік Естонії.

За даними британського видання, Росія вперше порушила повітряний простір Естонії за допомогою гвинтокрила, що є провокацією. Інцидент тривав близько двох хвилин.

Про це повідомляє Sky News.

Зазначається, що крім провокації перед великим самітом НАТО, російські військові також проводять навчання біля естонського кордону, імітуючи щоденні ракетні удари по країні.

“Ніколи не було так серйозно, як зараз. Це реальне життя. Вони фактично імітують ракетні удари по території НАТО і дають нам знати, що вони це роблять”, – сказав держслужбовець Міноборони Салм.

За словами президента Польщі Анджея Дуди, немає сумнівів, що агресором в Україні є росія і вона має бути міжнародно ізольованою.

Про це він сказав в інтерв’ю Латвійському телебаченню LSM, пише Польське Радіо.

Анджей Дуда також додав, що, на його думку, європейські політики не повинні розмовляти з російським президентом, і міжнародне співтовариство має ізолювати росію доти, доки вона «не проситиме про мир».

Це стратегічна помилка. Не варто дзвонити володимиру Путіну, щоб з ним поговорити, легітимізувати його режим і те, що він робить в Україні; путін — бандит, і якщо він хоче мати якісь стосунки, повинен про це просити, — наголосив Дуда.

Він уточнив, що йдеться не про те, щоб з путіним зовсім не розмовляти, а про те, щоб саме він був «прохаючою стороною».

“Росія веде війну проти України, але насправді вона воює проти світу і усвідомлює це”, – наголосив президент.

Він зазначив, що «наша частина Європи, яка пам’ятає, що означає бути у російській сфері впливу», побоюється політики, спрямованої на ведення бізнесу з Росією, і не погоджується на неї. За словами польського керівника, якщо світ дозволить те, що зараз робить Росія, ця агресія не закінчиться.

«НАТО це оборонний альянс і ніколи не виявляв агресії до Росії. Росія веде себе агресивно до НАТО. Натовські літаки ніколи не порушували повітряного простору Росії. Це російські літаки останніми роками постійно порушували повітряний простір країн Балтії та інших країн НАТО, російський флот агресивно поводився в різних місцях у морях, це російські служби вбивали людей у ​​Лондоні. Не НАТО, не Захід був агресивним по відношенню до Росії – це росія агресивна і Росія нападає», – сказав Анджей Дуда.