Існує небезпека, що Кримський міст, який з'єднує окупований Росією півострів з материковою частиною РФ, може бути знесений грязьовим вулканом. Про це "Апострофу" розповів кандидат геолого-мінералогічних наук, старший науковий співробітник Інституту водних проблем Російської академії наук Юрій Медовар.

Я розмовляв з проектувальником мосту, який живе у Лондоні, і він на мої аргументи нічого не може відповісти. Вони ж там в Лондоні сидять, там їх ціла бригада в складі семи чоловік, і чергують цілодобово, аналізуючи отриману інформацію. Раніше були радянські будівельні норми і правила, які забороняли будувати арочні мости в сейсмічних районах не на скельній основі. А там напівтверді глини, які "дихають" і деформуються.

Мені почали розповідати, що у них нанотехнології, але геологія – це не нанотехнологія, а мільйони років формувань порід. Так, в Санкт-Петербурзі знаменита будівля, так звана "кукурудза" (хмарочос "Лахта центр", – "Апостроф") теж побудована на глинах. Але тим глинам мільярд років, вони твердіші за граніт, а у Керченській протоці сучасні, напівтверді, водонасичені глини з плавунами і грязьовим вулканізмом. Це різні речі.

І на цих глинах, на двох опорах, посадили колосальні прольоти в 10 тисяч тонн. А по ним ще підуть поїзди, а це 6 тисяч тонн. Як міст себе поведе? Повинні ж були бути розрахунки, проведені дослідження, а я боюся, що інженерно-геологічні розвідки використовували часів 70-х років минулого століття, коли дійсно хотіли будувати міст. Але тоді проект завернули, оскільки були хороші фахівці. Ну, а зараз у нас є товариш, який є найголовнішим спеціалістом з усіх питань, і вважає, що він може будувати все, що захоче.

До речі, поруч з мостом є грязьовий вулкан, який проявляє активність приблизно раз на 80 років. Нещодавно по телебаченню показували, що в Азовському морі, ймовірно, спрацював грязьовий вулкан – рибалки прийшли ловити рибу, а там двометрові брили глини вийшли з дна моря і колосальний глиняний масив опинився на березі. Там така міць, що міст буде просто знесений.

Руйнація Кримського мосту може стати катастрофою не лише на рівні людських втрат, а й екологічною. Міст вже слугує неприродньою дамбою і шкодить екосистемі. Його падіння на рівні 35-метрової глибини взагалі може перекрити протоку. Проте, у Росії відзначають, що Кримський міст нібито "стоятиме вічно", а вся інформація про його руйнування є вигадками.