В Україні створюються умови для зменшення розрахунків готівкою і одночасного збільшення безготівкових операцій за допомогою платіжних карт і інших фінансових інструментів.

Наприклад, в Національному банку України заявили, що в другому кварталі 2019 року планується впровадження QR-платежів для українського ринку. А днями НБУ оприлюднив проект постанови, яким незабаром збирається втричі знизити ліміт готівкових розрахунків підприємств з громадянами.
 
Зокрема, пропонується ввести обмеження готівкових операцій, що проводяться суб’єктами господарювання по відношенню до фізичних осіб, сумою 15 тис. грн на добу. Зараз це обмеження становить 50 тис. грн. При цьому фізична особа зможе розраховуватися готівкою з суб’єктами господарювання в межах 50 тис. грн, як і раніше. Безготівкові ж розрахунки здійснюються без обмежень.

Після громадського ознайомлення з проектом, на яке дається місяць, документ може бути затверджений Нацбанком. А значить, не виключено, що нові правила готівкових операцій вступлять в силу в протягом найближчих декількох місяців.
 
Варто відзначити, що це обмеження торкнеться виплати роботодавцем або іншою організацією зарплат, гонорарів, премій та інших подібних операцій.Проект постанови чітко встановлює обмеження для розрахунків суб’єктів господарювання з приватними особами, а значить, з персоналом, співробітниками, найманими працівниками.

Тобто ці обмеження в 15 тис. грн готівкою стосуються розрахунків по зарплатах, преміях, гонорарів і іншим подібним виплатам.В той же час обмеження не стосується оплати фізичними особами наприклад туристичних путівок і будь-яких інших товарів і послуг в торговельній мережі, так як це розрахунки фізичної особи, а не суб’єкта господарської діяльності.
 
Національний банк дає чітке роз’яснення до своєї постанови: обмеження не торкнуться розрахунків приватних осіб з суб’єктами господарювання та сума таких операцій залишиться колишньою – до 50 тис. грн в день. Тому обмеження також не стосується розрахунків між громадянами, але обмежує готівкові розрахунки між підприємствами або суб’єктами господарської діяльності сумою 10 тис. грн в день.