В Україні вперше за кілька років кардинально змінили програму субсидій. "Комунальні знижки" надавалися навіть тим, хто щороку купує нову іномарку або живе в будинку площею 200 кв.м. За новими правилами такі сім'ї претендувати на допомогу від держави не зможуть. У той же час для всіх, хто опалює житло за допомогою газу або електроенергії, значно скоротили нормативи. Їм доведеться або економити, або платити більше, передає Корупція.Інфо

ТОП-3 міфи про оновлену програму

Міф №1: візит інспектора в кожну квартиру і купа нових довідок. Як і раніше, "комунальну знижку" призначатимуть на підставі заяви та декларації. Більш того, тим, хто вже отримує субсидію, знижку перерахують автоматично. Виняток: орендарі, переселенці, якщо кількість прописаних і фактично проживаючих людей в житлі відрізняється, якщо один з членів сім'ї безробітний або отримує менше мінімалки, якщо змінився склад сім'ї, якщо є як мінімум двомісячний борг за комуналку.

Популярне: Виплату пенсій та допомоги по безробіттю можуть призупинити на 30 днів:  Як українців позбавлятимуть соціальних благ

Також не відповідає дійсності інформація про те, що перед призначенням субсидії в квартиру або будинок прийде з візитом соціальний інспектор, щоб вивчити матеріально-побутове становище сім'ї. Подібна ініціатива дійсно існує. Законопроект про соціальних інспекторів розробило Міністерство соціальної політики, але його досі не розглянули. Більш того, навіть якщо б закон прийняли, то інспектори б прийшли тільки до тих субсідіантам, до яких з'явилися питання. Мова про те, щоб стукати в будинок кожного субсідіанта, не йде.

Більш того, враховуючи, що близько 6 млн сімей користуються комунальними знижками, органи соцзахисту фізично б не впоралися з перевіркою умов життя кожного. Замість цього, як і раніше, перевірку проводить Міністерство фінансів. Вони зіставляють інформацію з різних джерел і шукають розбіжності.

Міф №2: є машина або дві квартири – немає субсидії. Субсидії не будуть призначати на квартири площею більше 120 кв.м і будинки площею більше 200 кв.м. Також без знижки залишаться сім'ї з автомобілями не давніше 5 років. Але навіть в цих умовах сім'я може звернутися до спеціальної комісії, підтвердити, що вони потребують допомоги і отримати субсидію.

Якщо ж є дві квартири, і друга здається в оренду, субсидію можна отримати. При цьому слід звернути увагу на графі "інші доходи", скільки сім'я отримує з орендарів. Ця сума буде враховуватися при розрахунку розміру субсидії.

Міф №3: безробітним субсидію не дадуть. Безробітним українцям, які відмовилися реєструватися в Центрі зайнятості, автоматично при підрахунку знижки порахують дохід в розмірі трьох прожиткових мінімумів (5286 грн). Але якщо навіть з урахуванням "доходу" субсидія має покривати частину витрат, її призначать в звичайному порядку. Таке рішення прийняли у зв'язку з високим рівнем тіньової зайнятості. Фактично величезна кількість українців працює без оформлення, не платить податки, але при цьому претендує на субсидію. І знижки недобросовісним українцям платять за рахунок тих, хто не приховує свої доходи та сплачує податки.

Що насправді змінили

Соцнорматіви скоротили. Тепер на опалення будуть виділяти 5 кубометрів газу на квадрат, замість 4,5 кубометрів. Фактично це призведе до того, що субсідіантам доведеться або економити, або за "зайве" платити самим і за повною вартістю.

В уряді заявляють, що старі норми були завищені. Так, за підсумками минулого року постачальники газу повернули в бюджет 6,2 млрд грн, тепла – 1,1 млрд, води – 650,1 млн, електроенергії – 290,7 млн ​​грн. Всі ці суми – невикористані субсидії. Україна витрачали менше норм, а різницю за підсумками сезону повернули в бюджет.

Багатим відмовили. До нововведень в субсидії могли відмовити тільки тим, хто зробив велику покупку (на суму від 50 тис. грн). За новими правилами також без допомоги від держави можуть залишитися сім'ї у великих будинках і квартирах. Виняток – інтернати сімейного типу. "Є приміщення, які виходять за рамки середньостатистичних і відносяться до категорії "преміум класу". До недавнього часу на них також оформлялися субсидії – на підставі того, що прописувалась там самотня пенсіонерка з мінімальною пенсією. Вона, цілком очевидно, була не здатна оплатити повну вартість послуг і зверталася до комісії з надання субсидії на наднормативну площу", – пояснюють на сайті Мінсоцполітики.

До слова, вже незабаром чиновники обіцяють перейти на монетизацію субсидій, тобто виплачувати знижки грошима. У переписаному постанові йдеться про монетизацію субсидії виключно на утримання будинку та прибудинкової території в ОСББ і покупку скрапленого газу, вугілля. Українці в багатоповерхівках, як і зараз, про субсидії дізнаються тільки за сумами в платіжках.

Відзначимо, міжнародні партнери України, зокрема Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР), а також ряд українських експертів наполягають: програму субсидій необхідно поетапно посилювати, а нормативи скорочувати. У перспективі вже через кілька років допомога від держави зможуть отримувати найбідніші українці.

Джерело: OBOZREVATEL. 

Автор: Олександр Литвин

э