«Львів не гумовий! Землі – нема!» – щоразу чують львівські учасники російсько-української війни від мера Садового, коли мають таку нечасту змогу вкотре нагадати йому про своє законне право отримати у місті земельну ділянку.

Однак, як запевняють бійці, вже протягом кількох років мер спочатку обіцяв, потім піарився 100-ма тисячами допомоги, а згодом взагалі відмежувався від проблеми.

Натомість що далі, то більше воїнів, які мешкають у Львові, обурює те, що попри всі їхні прохання щодо землі, якої нібито у місті немає, що далі, то частіше львівська влада віддає (іноді навіть за безцінь) нові і нові ділянки забудовникам та приватним особам.

Відтак обурені діями мера Львова Андрія Садового учасники АТО збиралися із протестами під стіни Ратуші, аби почути відповідь: «Чому соратники мера та його однопартійці можуть отримати земельні ділянки у місті під забудову, а вони — ні».

Аби якось вирішити ситуацію чи, можливо, пошвидше позбутися набридливих протестувальників, ще у 2016 році у Садового придумали: взяли й започаткували Програму про захист інтересів учасників антитерористичної операції і вирішили щороку аж до 2020 видавати (щороку 1 000 бійців АТО) по 100 тисяч грн.

Відтак, не давши бійцям бажаної ділянки, Садовий згодом почав розказувати про «унікальний приклад такої допомоги в Україні». Та ще й як розказувати!

Право на землю, якої … немає?

Голова ГО «Львівська обласна спілка соціального захисту бійців АТО та сімей загиблих» Богдана Сірків каже: «Відповідно до статті 12 (пункт 14) Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» кожен учасник АТО має право на отримання ділянки як під будівництво, так і садівництво. Земельної ділянки під будівництво в селах – до 0,25 га, у містечках – до 0,15 га і у містах – до 0,1 га. У Львові, власне, – до 0,1 га. Для її отримання боєць має подати заяву в орган влади.

Однак у Львові мер Садовий, за її словами, просто не хоче віддавати землю учасникам АТО.

«Ця вся епопея у місті з виділенням землі АТОвцям розпочалася ще восени 2014 року. У 2014-2015 рр. кожен учасник АТО, мешканець Львова, який тоді був мобілізований чи був контрактником, подав відповідну заяву. Натомість їм прийшла відповідь, що «землі у Львові немає, а вона є тільки під багатоквартирне будівництво». І їхні заяви вирішили передати в ЛОДА, де створили відповідну комісію і вже у межах сіл мали надавати землі АТОвцям. Натомість їхні заяви просто не брали до уваги. Тобто виходить так: у Львові відмовили, і в області так само».

Незважаючи на те, що відповідно до українського законодавства кожен учасник АТО має право на першочергове отримання земельної ділянки під індивідуальне житлове будівництво, виявилось, на практиці не все так просто. Особливо у Львові.

Львів’янка Наталія Смірнова, яка зверталась із відповідною заявою до ЛМР ще у 2014, адже син її служив тоді у Нацгвардії і неодноразово перебував у зоні АТО, захищаючи Україну, розповіла ЗМІ: за рік її дитина так і не змогла отримати обіцяну земельну ділянку для індивідуального будівництва. Матері хлопця у Ратуші повідомили: кількість земельних ділянок у місті обмежена.

Із схожою ситуацією, за її словами, зіштовхнулась ще одна містянка Марина Руденко, чоловік якої – кадровий військовий і перебував у зоні АТО. Його правом на отримання земельної ділянки також знехтували.

Земля у Львові є! Але не для АТОвців?

Ветеран російсько-української війни Олег Дудок каже: «Ще у 2016 році Садовий сказав нам, учасникам АТО, коли ми вийшли з протестом під стіни Львівської міської ради, аби відстояти свої права: «Де я на вас всіх землі наберу?». Та й зараз, коли ми його питаємо про виділення земель АТОвцям, чуємо стандартну відповідь: «Львів – не гумовий! Землі немає!». Ще й казав, мовляв, шукайте землі десь на території області. Але ж це велика різниця: що отримати ділянку у Львові, а що у районі. Її вартість різна».

При цьому він розповів: бійці зі Львова ще тоді віднайшли земельну ділянку, хоча вона і не була розташована у межах Львова, а у Білогорщі, на межі міста, і це були землі смт Зимна Вода. Але, за його словами, її місцева влада без жодних проблем передавала м. Львову, залишалось узгодити лише юридичні формальності, аби місто затвердило межі. Однак це питання так і зависло у повітрі.

«Натомість що ми побачили! Після того як ми знайшли цю вільну ділянку, її по-тихому вирішили кудись відправити. Тому ми і пікетували три тижні мерію Львова, аби нас почули, що землі є! Є ж майже 50 га землі! Чому б її не віддати АТОвцям? Але хтось дуже хотів, аби так сталось. Тож і вийшло так, що і Зимна Вода від цієї землі відмовилась, і Львів її ще не прийняв – земля нічия, і її так по-тихому і можна було «зрубати». Однак ми все ж волею-неволею дотиснули тоді львівську владу і домоглися, аби хоча би цю землю віддали учасникам АТО (а там виходило 600 земельних ділянок), – продовжив Олег Дудок.

Він також додав: після 2016 року та слів Садового воїни почали уважно спостерігати за діями міської влади і тим, чи є чи немає у місті вільної землі. І згодом побачили, що земля у місті Львові таки є! І її насправді багато! І знаходяться, якщо треба, все нові і нові ділянки.

І поки мер Садовий бідкався, що зайвої землі у Львові немає, чарівним помахом руки практично у центрі міста віддають ласий шматок землі бізнесменові Багрію. Аж 10 соток землі під забудову! Причому із чудовим пейзажем на історичний центр міста.

«Нас особливо обурила ситуація із виділенням земельної ділянки громадянину Багрію, яку йому передали безкоштовно. Тим більше, за даними експертів, якщо цю ділянку виставити на аукціон, стартова її ціна становитиме пів мільйона доларів», – продовжив воїн.

Як видно з проєкту ухвали, згадана ділянка розташована на вул. І. Карпинця поруч із гуртожитком Львівської політехніки та трамвайним депо, входить у зону Ж-1 – зону садибної забудови. Львівські ЗМІ розповідають, що ця ділянка входить у затверджений торік міською радою детальний план території у районі вул. Д. Вітовського, вул. Болгарської, вул. Академіка А. Сахарова. Цей документ передбачає зведення в районі вул. І. Карпинця елітного житла – двоповерхових котеджів.

«І ще, що найцікавіше і найбільш обурливо, враховуючи те, що «для АТОвців у Львові землі немає». Що ж ми бачимо: для працівників МВС вона є, прикордонникам теж її Садовий виділяє! Причому – під забудову! І ця земля розташована у межах міста. (На території військової частини, на вулиці Володимира Великого, 10, збудують житловий комплекс для військовослужбовців із підземним паркінгом та дитячим садком на 80 місць).

Для прокуратури також землі знайшлися: їй виділили земельну ділянку у парку на Стуса! (Ще у 2013 році під час сесії ЛМР депутати надали прокуратурі Львівської області земельну ділянку площею 0,1072 га на вул. В. Стуса у постійне користування для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку).

А нещодавно Військовій прокуратурі виділили земельну ділянку на Батуринській, де вони зараз будуються. (Львівська міськрада дозволила військовій прокуратурі звести 8-поверховий будинок з підземним паркінгом на вул. Батуринській, 2. Багатоповерхівку зведуть на земельній ділянці площею 0,1211 га, До слова, ділянка розташована у межах історичного ареалу міста).

Ще один цікавий факт: частину території заводу фрезерних верстатів на вул. Зеленій Садовий (протягнувши це питання на сесії ЛМР) просто віддав дружині свого однопартійця під житлову забудову. А там сотні людей ще працюють! Але ж ні – треба просто розбомбити цей завод.

То що ж, немає землі? Звичайно, це ж тільки для учасників АТО землі у Львові немає! А ті 100 тисяч! Садовий зробив, як Садовий, бо він хитрий гравець! Він просто від нас відкупився! Та ще й за кошт міської громади! Адже ці 100 тисяч грн – це ж не його власні гроші! То ж виходить, що Садовий просто відкупився коштом громади від «зазіхань» АТОвців у землю у Львові».

«Садовий не на відставку напрацював, а на в’язницю»

«Тому я вже просто не хочу слухати Садового! До того ж, якщо ще у 2016 році, коли ми з ним намагалися спілкуватися, наш мер ще щось обіцяв, то зараз він нам просто заявляє вустами своїх кишенькових ЗМІ, що ми псевдоактивісти та угрупування. А його при цьому охороняє 21! муніципал! І ще 8 охороняє його кабінет у міській раді! Така собі «приватна армія» за кошт громади міста.

І навіть більше вам скажу: ми зараз спілкуємось із депутатами його фракції, і вже навіть вони, хоч і приховано, але висловлюють своє невдоволення тим, що Садовий просто з’їхав з глузду. Якщо колись ще робив якісь одіозні речі і просто ховався, то тепер робить все вільно.

Тому ми і вимагали відставки мера Садового! Та й, дивлячись на всі ці діяння Андрія Івановича, він не на відставку напрацював навіть – за законами військового часу – це які мінімум в’язниця!» – резюмував воїн.

Ще один учасник АТО, якому також було забезпечено право на земельну ділянку у Львові, Максим Каменецький розповів:

«Землі у Львові таки є! І ми це побачили на прикладі передання ділянки громадянину Багрію. Андрій Іванович заявив, що Багрій – це учасник АТО. Звідки він таке взяв? Цю інформацію досі ніхто не підтвердив. Тим більше, відповідно до документів, він звертався за виділенням землі як фізична особа, а не як учасник АТО. Тут ще що цікаво: цей громадянин написав заяву-прохання у ЦНАП, і її опрацювали … за день».

«Земельні ділянки у місті активно роздають і дерибанять!»

Також він додав: «Ми ж на засіданні комісії (Я, до речі, є у складі робочої групи, яку створили у Львівській міській раді задля розгляду вимог, які активісти озвучили меру під стінами ЛМР) вирішили порівняти, як у нашому міському ЦНАПі розглядають дві подані заяви: заяву учасника АТО і заяву громадянина Багрія. Першу опрацьовували близько місяця, другу – опрацювали протягом одного дня, причому і ЦНАП, і земельна комісія ЛМР.

А Садовий і далі каже, що землі у Львові немає. Натомість що ми бачимо: земельні ділянки у місті активно роздають і дерибанять! Причому видають наближеним особам! І не знаю, чи це Садовий промовився, чи просто навів невдалий приклад, але заявив, що, якщо ти маєш знайомого депутата, таке питання можна швидко просунути. У чому ми, власне, і переконалися. А тим часом у Львівську міську раду подали вже понад тисячу звернень щодо виділення земельних ділянок у місті Львові для учасників АТО».

Воїн також зазначив: ті 100 тисяч грн, якими Садовий так активно піарився, з’явилися не з його ініціативи. «Це ми протягом трьох тижнів пікетували Львівську міську раду і вимагали звернути увагу на проблеми учасників АТО щодо виділення земельних ділянок у 2016 році. І вже, як наслідок цього, депутати ЛМР, а не Садовий, до нас вийшли і згодом був напрацьований проєкт ухвали і з’явилися ці 100 тисяч грн».

Але ці гроші, за словами Максима Каменецького, призначалися як соціальна допомога для покращення житлово-побутових умов для учасників АТО. «А Садовий це протягнув через ЦНАП так, що де-факто ці 100 тисяч почали видавати учасникам АТО взамін земельної ділянки у межах міста Львова. Він прокрутив своєрідну схему, зробив все одно по-своєму і все одно не виділив землі АТОвцям. І якщо учасник АТО має ділянку під будівництво, то ці гроші йому вже не дадуть. Тому я вважаю, що це просто була афера», – уточнив він.

Та додав: «І зараз вони знову повторюють одне й те саме, відповідно, затягуючи час. Бо тоді як землю не отримують учасники АТО, її отримують інші люди під реалізацію різних проєктів, зокрема під житлове будівництво. Бачимо ж, як активно забудовують Львів, а про учасників АТО просто забули. Тому нас надзвичайно обурює, бо це все просто переросло у бізнес. Адже поки одні отримують землю безкоштовно, для інших її просто немає».

Богдана Сірків при цьому переконана: «Мер Львова Садовий все ж міг би вирішити цю проблему. «Міг би якось співпрацювати із владою навколишніх населених пунктів, і ми його про це просили. Міська рада ж має кошти. Натомість Садовий краще бюджетні гроші роздаватиме, ділитиме».

«Такої критичної ситуації, як у Львові, немає у жодному великому місті України»

«При цьому 100 тисячами вихвалюється. А тепер піариться перед військовими ще й тим, що вони, мешканці міста, мають право отримати по 25 тисяч грн за підписання контракту. (Львів надаватиме 25 тис грн одноразової допомоги військовослужбовцям-контрактникам, які є мешканцями міста, перебувають на військовому обліку на території Львова та підписали контракт на термін не менше 3-х років для проходження військової служби у Збройних Силах України. Відповідну ухвалу прийняли на сесії ЛМР 6 червня 2019 року, – ред.)

Я ж вивчала цю ухвалу і скажу так: її прийняли, але знайти кінці тут годі. Бо ця ухвала ще не допрацьована, ніхто не знає, як і коли такий контракт має бути підписаний, аби військовослужбовець ці кошти отримав. Також у цій ухвалі йдеться лише про ЗСУ, а про Нацгвардію і прикордонників не йдеться. Тому зарано Садовий хвалиться: він ще нічого у цьому плані не зробив. Причому ці кошти не закладені у бюджет, і де вони їх братимуть – також незрозуміло. Добре, хоча б один будинок на 53 квартири на вул. Під Голоском збудували. Хоча обіцяли чотири будинки!» – розповіла Богдана Сірків.

Також вона зазначила: «Садовий розказує, що він, як мер, найкраще у цьому напрямі працює, однак я цього просто не бачу. Бо в Івано-Франківську, до прикладу, влада видає для учасників АТО земельну ділянку під багатоповерхове будівництво. І взагалі: такої критичної ситуації із виділенням земельних ділянок учасникам АТО, як у Львові, немає у жодному великому місті України. А для вирішення цієї проблеми потрібне одне: бажання мера. Однак його немає».

Джерело: “Вголос” Юлія Світанська