Пропозиція Росії щодо передачі захоплених нею українських моряків Україні на умовах гарантії, що вони продовжать відбувати призначений російським судом термін в українській в'язниці є образливим.

Про це спецпредставник Держдепу США щодо України Курт Волкер заявив в коментарі.

"Волкер сказав, що російська "пропозиція" Україні брати участь в кримінальному розслідуванні щодо моряків є образою правосуддя, оскільки не було ніяких підстав для їх затримання по-перше, так само як і образою ООН і суверенітету України", – йдеться в публікації.

"Росія не пропонувала звільнити захоплених нею українських моряків", – процитував Волкер назву статті на своїй сторінці в twitter.

"Це була пастка", – додав він.

Додамо, що між Заходом і Росією ще до приходу на посаду президента України Володимира Зеленського існував непублічний план, за яким звільнення полонених українських моряків та повернення кораблів мало би бути частиною ширшої домовленості.

Попри те, що Москва повинна була звільнити моряків за рішенням трибуналу ООН з морського права – за виконання цього рішення РФ виторгувала поступки від Заходу.

За цим планом, Захід повертає Росії повноваження у ПАРЄ без жодних, навіть найменших виняткiв. Росія у відповідь знаходить схему звільнення моряків та допускає до Криму моніторингову місію Ради Європи.

 І, звісно, Москва відновлює платежі до бюджету РЄ, де вона вже накопичила борг близько 70 мільйонів євро.

За даними журналістів, сигнали про такий пакет надходили до українських дипломатів ще наприкінці президентства Петра Порошенка, але як "ультиматум", чи то "пропозиція, від якої не можна відмовитися".

Канцлер ФРН Ангела Меркель та президент Франції Еммануель Макрон поставили його перед українською стороною лише зараз, пiд час візитів президента України до Парижа та Берліна, проте згоди Зеленського на цю оборудку вони не отримали.

"Нам продають те, про що вони вже домовилися із Росією", – зауважив тоді один зі співрозмовників ЄП, поінформований про хід перемовин.

Окрім цього, сам президент запевняє, що під час поїздки до Європи ставив європейським лідерам питання щодо повернення Росії до ПАРЄ, але всі вони зазначили, що ця справа вже вирішена.

"Я був у Брюсселі, я був у Парижі, я був у Берліні. Щодня, крім зустрічей з фрау Меркель і президентом Макроном, у мене було по 7 зустрічей щодня. На кожній зустрічі я піднімав це питання з приводу повернення Росії до ПАРЄ, і повірте мені, кожна з цих людей говорила мені: Володимире, зрозумійте, ПАРЄ – це майданчик для перемовин, така ситуація… Тобто, це рішення було вже давно", – сказав він.

"Кожен з цих людей, з ким я говорив за кордоном, знав цю відповідь уже на 100%.  Я про це говорив за кордоном, на жаль мене не почули. Рішення було давно прийнято", – додав він.

"Я робив все, що я можу, але це було пост-фактум", – пояснив президент.