Історія про звіряче вбивство співробітниці Одеського СІЗО одним із засуджених збурила всю країну. Масові порушення, які призвели до трагедії в Одесі, характерні для більшості українських виправних закладів. Яка ситуація склалась в українськіх тюрмах? передає Корупція.Інфо.

Популярне: Від голови нічого не залишилось!!! Смертельна ДТП у Києві, видовище не для слабких нервів

Інспектора Одеського СІЗО Олену Порошенко 39-річний засуджений розчленував прямо на території ізолятору. У СІЗО Володимир Чемеріс відбував вже друге покарання. У перший раз він був засуджений за вбивство, вдруге – за розбій. На території ізолятору його взагалі не мало бути, засудженні за такими статтями відбувають покарання в колоніях. Але, домовившись доглядати за незаконно розміщеним на території СІЗО свинарником, Чемерісу вдалося уникнути відправлення в колонію. Як з’ясувало слідство, злочинець не перебував в камері, вільно переміщався ізолятором та мав безперешкодний доступ до сокири, якою й вбив співробітницю СІЗО. Експерти наголошують: такі трагедії можуть повторитися, адже й в інших українських в’язницях контроль за засудженими фактично втрачено.

«Ув’язнені відчувають абсолютну безкарність того, що вони допускають якісь правопорушення, порушення режиму, порядку утримання. А адміністрація розуміє, що, не питаючи з укладених за якісь правопорушення, вони і собі не створюють проблем», – розповідає Сергій Старенький, екс-голова державної пенітенціарної служби.

На вбивство своєї колеги адміністрація СІЗО відповіла акцією залякування заарештованих. Відбулося вибіркове побиття ув’язнених. Після чого прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактами нелюдського поводження з утриманими та тортур. Утім, правозахисники відзначають, що побиття в українських тюрмах – постійна практика, і винних дуже рідко притягують до відповідальності.

У Міністерстві юстиції, якому підпорядковуються всі пенітенціарні установи, проблеми у в’язницях пояснюють критичним недофінансуванням та кадровим голодом. Хоча в 2017 році на галузь з державного бюджету виділено 4 мільярди гривень, пенітенціарники все одно жаліються на низькі зарплати.

І тому корупція в українських в’язницях процвітає. За гроші можна купити майже будь-які привілеї, розповідають експерти. І вільне користування мобільними телефонами, і алкоголь, і навіть наркотики. Також адміністрації закладів використовують дармову працю засуджених. Свинарник в Одеському СІЗО – яскравий тому приклад. Часто у в’язницях організовують виробництва, які існують завдяки майже рабській праці ув’язнених, а гроші йдуть до кишень адміністрації.

Розірвати замкнене коло проблем в українських тюрмах була покликана реформа пенітенціарної системи, але вона поки обмежилась лише ліквідацією центрального апарату служби. Реальних змін не відбувається, і поява нових шокуючих інцидентів в українських в’язницях – лише справа часу.