ЄС та Україна підписали угоду щодо 500 млн євро бюджетної підтримки для України. Про це оголосили у Єврокомісії. Документ підписали на полях 8-го засідання Ради асоціації Україна-ЄС, що проходить сьогодні у Брюсселі. На зустрічі найвищими посадовцями ЄС є головний дипломат Жозеп Боррель та єврокомісар з питань розширення Олівер Варгеї, від України – прем’єр Денис Шмигаль.
“Єврокомісія та Україна підписали нову програму підтримки бюджету на 500 млн євро – як частину коштів, анонсованих президенткою Урсулою фон дер Ляєн у рамках кампанії ‘Stand up for Ukraine’ у квітні та конференції міжнародних донорів у Варшаві, що відбулась у травні. Це грантове фінансування ЄС допоможе забезпечити житло й навчання для внутрішньо переміщених осіб і тих, хто повертається, а також підтримати аграрний сектор”, – зазначають у комюніке.
Це один із загалом чотирьох документів, підписаних на полях Ради асоціації. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль коментуючи зустріч, зазначив, що Україна, незважаючи на війну, продовжує наближатися до європейської родини у всіх секторах.
«Сьогодні у Брюсселі розпочнеться восьме засідання Ради асоціації Україна – ЄС. Незважаючи на війну, ми продовжуємо зближуватись з європейською родиною у всіх секторах, – написав Шмигаль.
Він зазначив, що Україна вдячна Євросоюзу за непохитну підтримку та віру у нашу перемогу.
«Разом ми є Європа», – додав глава уряду.
Варто також наголосити, що українська сторона на Раді асоціації Україна-ЄС, планує заявити свою позицію щодо терміну початку переговорів щодо вступу. Про це заявила віце-прем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина. Віце-прем’єр зазначила, що Україна не хоче бути частиною “балканського формату” розширення ЄС, бо кожна хвиля розширення має певні історичні аспекти. Крім того, Україна, хоч і набула формального статусу кандидата в члени ЄС, лише у червні, але до цього провела багато реформ і виконала дуже багато зобов’язань щодо Угоди про асоціацію, наголосила вона.
“Тому ми беремо ініціативу до своїх рук. Перший важливий етап – засідання Ради асоціації (Україна-ЄС – ред.), яке відбудеться на початку вересня у Брюсселі, де ми заявимо про свої очікування. Сподіваємося, що вже наприкінці року, коли президенти Європейського Союзу та України зберуться на зустріч, ми отримаємо ясність щодо початку переговорів”, – сказала Стефанишина.
За її словами, українська сторона вважає абсолютно реалістичним відкриття переговорів щодо членства в ЄС у 2023 році. Вона додала, що засідання Ради асоціації буде початком “політичного забігу” щодо дорожньої карти приєднання України до Європейського Союзу. Водночас віце-прем’єр зазначила, що Україні важливо до кінця цього року максимально виконати Угоду про асоціацію, тому що Європейська комісія оприлюднюватиме свою оцінку, і “чим краще буде наш прогрес, тим менше буде у нас рекомендацій”.
Як повідомлялося, віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанишина 21 серпня заявила, що українська влада хоче до кінця року отримати від лідерів ЄС політичну ясність щодо наступних кроків на цьому шляху. Глави держав та урядів Європейського Союзу 23 червня ухвалили рішення про надання Україні статусу країни-кандидата щодо входження до ЄС. Президент Володимир Зеленський запевнив, що попри розв’язану росією війну Україна продовжить втілювати законодавство, норми та правила Європейського Союзу, а Кабінет Міністрів розробить відповідну дорожню карту для виконання вимог вступу до ЄС.