Як стверджують вчені, частина африканської пустелі Сахари колись була практично лісом. Та й взагалі, рослинності на північному заході пустелі було куди більше, ніж зараз. Але деревина була потрібна людям, тому поступово пращури місцевих жителів вирубали майже всі дерева, і Сахара стала найбільшою пустелею в світі, передає Корупція.Інфо.

Але якщо бедуїнів ще можна зрозуміти, адже від цього дерева залежало їх виживання, то сучасна людина, яка бездумно вирубує ліси заради прибутку – це зовсім інша справа. Жага наживи змінює екосистему, шкодить сільському господарству та до невпізнання змінює звичні ландшафти. І в Україні на даний момент це – величезна проблема.

Вчора на виїзному засіданні Комітету Верховної Ради з питань аграрної політики саме ці думки намагалися донести депутатам експерти в області біоресурсів і природокористування. Дивно, але подібний захід, присвячений стану українських лісів, проходить уперше. До цього якось вважалося, що це не дуже важливе питання, на відміну від сільського господарства та інших нагальних речей.

А поки влада відвертала носа від "лісового питання", ситуація стала критичною. Директор Науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації Віктор Ткач під час свого виступу на засіданні навіть сказав, що ситуацію зі станом лісів і лісової промисловості в Україні зараз можна порівняти з післявоєнними роками і початком 50-х.

Проблем багато, і вони наступають по всіх фронтах. Загрозливих масштабів досягла незаконна вирубка лісу. З якою чомусь ніхто навіть не намагається боротися. За словами завідувача кафедри дендрології та лісової селекції Національного університету біоресурсів і природокористування Юрія Марчука, побороти цю ракову пухлину, яка в прямому сенсі слова пожирає природні багатства України, можна тільки жорсткими і рішучими діями. Пропонується американська модель регулювання цього питання. По-перше, необхідно посилити кримінальну відповідальність за самовільне вирубування, ввівши відповідну статтю в Кримінальному кодексі. По-друге, повинна існувати електронна система обліку лісів. Незаконна вирубка була, є і в якихось масштабах буде завжди. Але за допомогою зміни законодавства можна звести її до мінімуму. Інакше років через двадцять ми просто не впізнаємо рідних краєвидів. Лісистість України на даний момент – близько 15%. При цьому для наших широт нормою вважається не менш 20% лісів на території. А враховуючи, що цей відсоток ще й стрімко зменшується, екологічна катастрофа не за горами.

Але і вирубка – далеко не єдина проблема галузі. Глава профспілки працівників лісового господарства України Степан Кривов'язов у своїй емоційній промові зазначив: держава зовсім не піклується про співробітників профільних підприємств. Середня зарплата працівника лісового господарства – 2500 гривень. Але і її доводиться чекати місяцями, тому що співробітників регулярно відправляють у відпустку за свій рахунок. Дійшло до того, що кращі фахівці банально знаходять роботу в Європі та їдуть. Звинувачувати їх у цьому складно, будь-яка праця має оцінюватися гідно. Рахунок боргів держави перед лісниками та аграріями йде вже на мільйони гривень.

Головною причиною всього цього хаосу і неподобства в сфері лісового господарства виступаючі на засіданні назвали повну відсутність центрального управління галуззю. Державне агентство лісових ресурсів України на даний момент контролює лише 73% українських лісів. Мало того, навіть серед цих сімдесяти трьох відсотків часто зустрічаються спірні ділянки, які виявляються в подвійному підпорядкуванні різних відомств, через що виникає плутанина. В.о. глави Держагентства Христина Юшкевич повідомила присутнім нардепам, що у них вже є напрацювання єдиної стратегії реформування галузі. По-перше, це створення Національної лісової стратегії як основи розвитку лісового господарства. І друге, створення Лісового фонду України, кошти з якого будуть йти, в тому числі, і на підтримку лісгоспів півдня та сходу, що не фінансуються зараз.

На ці регіони потрібно 700 млн грн. Держава ж виділила поки що близько 80 млн грн і пообіцяла ще 50 млн грн.

"На даний момент Державне агентство лісових ресурсів, фактично, існує за свій рахунок. Гроші для південного сходу потрібні для збереження там лісів. Це в прямому сенсі слова питання подальшого існування українських лісів", – підбила підсумок Юшкевич.

Також в.о. глави відомства повідомила, що вже є розроблений законопроект про посилення відповідальності за незаконні рубки, в якому передбачено збільшення не тільки штрафів до 17 тис. грн, а й кримінальної відповідальності до 5 років позбавлення волі. Крім того, передбачено введення єдиного обліку деревини для всіх лісокористувачів і прозорі правила реалізації.

Члени Комітету ВР слухали всі ці не найприємніші і тривожні речі, багатозначно кивали головами, погоджувалися, що ситуація катастрофічна. Але за підсумком досить ясно дали зрозуміти, що масштабного збільшення бюджету не буде. Грошей немає, в країні криза і війна. Так що на збереження українських лісів багато не дадуть. З іншого боку, нардепи пообіцяли зі свого боку всіляко сприяти законодавчим змінам та іншим пропозиціям Держагентства лісових ресурсів.

Наостанок слід сказати, що, звичайно, за реформування лісової галузі братися ніхто не хоче. Адже це не дасть ніяких політичних бонусів у найближчі роки. Навіть якщо запустити в дію план, представлений експертами Держагентства, то це дасть результат лише через кілька років. А українська влада не звикла заглядати так далеко, їй аби до найближчих виборів дожити, а там хоч потоп.