Українські банки знову зобов'язали обмінювати клієнтам зношені або пошкоджені купюри іноземної валюти.

Про це йдеться в листі Національного банку №50-0006 / 14998, повідомляє Корупція. інфо

"У НБУ продовжують надходити численні запити і скарги від громадян щодо обміну зношених і пошкоджених банкнот іноземної валюти. Зокрема, працівники банків відмовляють громадянам у обміні таких банкнот іноземної валюти і рекомендують їм звертатися в НБУ", – відзначають в регуляторі.

У зв'язку з цим чиновники нагадали, що в обов'язки НБУ входить обмін лише гривневих банкнот і що іноземні гроші він бере для дослідження лише в одному випадку – якщо у банку є підозра в автентичності банкноти.

Якщо ж після експертизи в регуляторі підтверджується, що купюра не фальшива, то обмінювати її на неушкоджену знову-таки має фінустанова.

У своєму листі НБУ нагадав, що банки не мають права відмовляти людям у прийомі банкнот з незначними ознаками зношення. Інакше вони порушать постанову регулятора №502. Згідно з цим документом, під незначним зносом купюр маються на увазі:

– Потертості і загальні забруднення (включаючи забруднення, що викликають локальну люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях);

– Невеликі жирні та інші плями, написи, відбитки штампів (за винятком штампів, які свідчать про те, що банкнота є неплатіжна), що перекривають одна з ознак платіжності не більше ніж на 20%;

– Надірвані і заклеєні будь-яким способом місця, якщо кожен з надривів не перевищує однієї четвертої частини ширини банкноти та місце склеювання не заважає визначити ознаки платіжності;

– Проколи і отвори діаметром до 0,5 міліметрів.

Якщо ж гроші пошкоджені сильніше, то фінустанови зобов'язані приймати їх на інкасо. У цьому випадку людина не зможе відразу обміняти іноземну валюту на гривню або отримати іншу іноземну купюру натомість.

Йому доведеться чекати поки банк відвезе її за кордон і проведе відповідний обмін у закордонних колег. Така послуга коштує від 10% до 20% номіналу банкноти.

Найчастіше іноземні гроші приймаються на інкасо через значних пошкоджень. А саме, якщо купюри:

– Розірвані на шматки і склеєні;

– Не дотримували деяких ознак платіжності (є зміни в портреті, немає захисної стрічки, є написи, які заважають визначенню ознак платіжності банкнот і так далі);

– Зі зміненим початковим кольором;

– Обпалені або пропалені;

– Залиті повністю або в значній мірі фарбою, чорнилом, жиром тощо;

– Мають явні друковані недоліки.

Рідше купюри приймаються на інкасо після їх вилучення з грошового обігу інших держав.

Слід зазначити, що вищевказане лист НБУ – це не перший його документ на предмет невиконання банками своїх обов'язків з обміну (конвертації) пошкоджених іноземних банкнот. Кілька аналогічних звернень регулятор розіслав і в 2016 році.

Втім, незважаючи на це, проблема залишається актуальною досі: банкам невигідно вивозити пошкоджені гроші за кордон, і вони масово відправляють людей в НБУ, хоча розуміють, що в обов'язки регулятора входить обмін лише гривневих купюр.

Чи почне НБУ застосовувати санкції щодо банків, які не виконують свої обов'язки, поки невідомо.

Але тільки він, згідно з чинним законодавством, має право відкликати у банківських установ ліцензію на розрахунково-касове обслуговування.