Президент України Володимир Зеленський під час зустрічі у Львові з президентом Туреччини Таїпом Ердоганом розмовляли про зернову ініціативу, ситуацію навколо Запорізької АЕС і оборонну взаємодію країн. Про це повідомляє Офіс президента.

У повідомленні йдеться, що лідери “дали позитивну оцінку реалізації зернової експортної ініціативи” і обговорили можливість покращення ініціативи, посилення безпеки її реалізації, збільшення обсягів відповідного експорту.

Лідери України й Туреччини розглянули також питання масштабного викрадення Росією зерна на тимчасово окупованій території України. Також було вказано на те, що загарбники привласнили майже 0,5 млн тонн збіжжя. Президенти погодилися, що будь-яка торгівля краденим є неприпустимою.

Також лідери обговорили ситуацію, що склалася навколо Запорізької АЕС і ядерний шантаж з боку Росії, дії якої загрожують катастрофою не тільки Україні, а й всьому світу.

За словами Глави Української держави, місією та обов’язком кожної країни має бути жорстка й послідовна реакція на будь-які прояви ядерного шантажу з метою його зупинення. “Росія повинна вивести свої війська зі станції негайно, – наголосив Президент України”.

Крім того, лідери торкнулися питань оборонної взаємодії, обговорили перспективи співпраці в цьому напрямку.

Зазначимо також, що Туреччина та Україна підписали меморандум про відновлення зруйнованої української інфраструктури. Про це повідомляє сайт президента.

У повідомленні йдеться, що документ підписали міністр інфраструктури України Олександр Кубраков та міністр торгівлі Турецької Республіки Мехмет Муш. Першим проєктом розглядається відновлення зруйнованого в лютому мосту в селі Романівка Київської області, який з’єднує Бучу та Ірпінь зі столицею.

Найближчим часом буде створено спільну українсько-турецьку робочу групу з питань відновлення, в рамках якої будуть опрацьовані механізми залучення турецьких інвестицій у конкретні проекти, – йдеться у повідомленні.

Додамо, що президент Туреччини Реджеп Ердоган, ймовірно, пропонуватиме Зеленському зустріч із російським диктатором Володимиром Путіним. Однак впливу на Україну в нього немає. Про це заявив політолог Микола Давидюк, як повідомляє 24 канал.

Він додав, що Ердоган навряд зможе переконати Україну сісти за стіл перемовин із Росією.

Немає ні в кого на нас інструментів тиску. Якшо путін зі своєю всією мільйонною армією прийшов на нашу територію, хотів вчинити тиск і отримати потрібні для нього рішення, а отримав ганьбу на весь світ, мінус трильйони з його бюджету, десятки тисяч убитих солдат і сотні тисяч інвалідів, – зауважив Давидюк.

Політолог наголосив, якщо ми самі не захочемо прогнутись, на нас точно ніхто натиснути не зможе. Так, нам можуть запропонувати цікаві варіанти, різні формули, але це не те, що потрібно Україні.

Давидюк підкреслив, що турки – майстри таких домовленостей. Вони вміють бути своєрідними “мостами” між людьми, які ніколи не потиснули б один одному руки.

Я думаю, що це в тому числі їхня національна сутність, політична сутність. Але нам треба зробити так, щоб ми не втратили від цього, – підкрелив політолог.

За його словами, якщо нам запропонують таку угоду, де Україна повертає свої території, росія платить репарації, на неї можна погоджуватись. Але ми розуміємо, що такого точно не буде.

Політолог також розповів, що Путін втомився. Він через Реджепа Ердогана, його помічників, Олафа Шольца, Герхарда Шредера вже 4 рази за 2 тижні пропонував сійсти за стіл перемовин. Росіяни ходили по посольствах у США та Європі і розповідали, що Україна не хоче мирно домовлятися.

Ми хочемо звільнення своїх територій. Ось це головна позиція. Усе решта – деталі. А якщо вони пропонують, що Херсон, Маріуполь, Крим залишаються їхніми, Україно, підпиши угоду, нам таке не треба, – наголосив Давидюк.

Він підсумував, що нам слід вести себе дуже сильно, не піддаватись на тиск, а нагадувати всім, що ми запрошуємо їх до Києва. А коли вони бояться російських ракет, то немає чого представляти інтереси Путіна.