Глава МЗС Британії Ліз Трасс заявила, що російське вторгнення в Україну буде “дуже небезпечним моментом” для всього світу і може заохотити інших агресорів, зокрема, Китай і Іран.

Про це вона сказала Sky News.

“Якщо ми побачимо вторгнення в Україну, це обернеться серйозними витратами з точки зору тривалого конфлікту, ми можемо побачити підрив безпеки ширше в Європі, а також те, що інші агресори по всьому світу вбачатимуть у цьому можливість реалізувати свої амбіції. Це дуже небезпечний момент для світу” – заявила Трасс.

Вона розділяє оцінки США, що вторгнення все ще виглядає неминучим і ймовірно відбудеться в середу.

“Це, звісно, стосується України, яка є важливою суверенною державою, але на кону і ширша стабільність Європи та ширша глобальна безпека”, – зазначила міністр.

Трасс попередила, що Росія “не зупиниться на Україні” у разі вторгнення.

“Великий ризик, звичайно, полягає в тому, якщо відбудеться вторгнення в Україну, це завдасть величезної шкоди Росії та Україні. І це ще більше підірве стабільність Європи”, – сказала вона.

“Я боюся, що це не зупиниться на Україні. Це атака на сусідні з Росією держави та інші східноєвропейські країни в спробі підірвати легітимність їхнього перебування в НАТО”, – наголосила Трасс.

У свою чергу, прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що докази досить очевидні, що Росія планує вторгнення в Україну.

Про це він сказав під час візиту до Шотландії, пише BBC.

Джонсон зазначив, що на українському кордоні зосереджені війська, а також “інші ознаки, які свідчать про серйозну підготовку”.

“Це дуже, дуже небезпечна, складна ситуація, але ще є час, щоб президент Путін відступив”, – сказав він.

Джонсон додав, що його міністр оборони Бен Воллес був “правий, сказавши”, що Захід має бути єдиним проти російської агресії.

Відповідаючи на запитання, чи погоджується він із заявами Воллеса про те, що в діях проти Путіна наразі відчувався “подих Мюнхена”, Джонсон наполягав, що він “абсолютно правий, сказавши, що дуже важливо, що ми повинні бути сильними, і ми повинні бути рішучими, і ми повинні бути єдиними”.

За його словами, особливо важливо проявити єдиний фронт, коли йдеться про економічні санкції.

Крім того, глава європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що у разі вторгнення РФ в Україну газопровід “Північний потік-2” не буде запущено в роботу. Про це він сказав в ефірі BBC Radio 4, повідомляє  Guardian.

“Якщо буде війна між Росією та Україною, “Північний потік-2″ не буде функціонувати”, – заявив Боррель.

Він висловився більш прямо, ніж канцлер Німеччини Олаф Шольц, який уникає чіткої відповіді на це питання, хоча міністр закордонних справ Анналена Бербок виклала позицію Берліна.

Боррель також висловив впевненість у одностайній підтримці нових санкцій проти Росії всіма 27 державами-членами.

Додамо, що глава МЗС Австрії Александр Шалленберг не вважає за доцільне робити газопровід “Північний потік-2” основою санкційного режиму проти РФ, щоб змінити її поведінку, оскільки проєкт ще не працює.

“Я багато разів говорив публічно: оскільки це проєкт, який ще навіть не працює, трохи абсурдно робити його наріжним каменем санкційного режиму, який повинен створити зміну поведінки у Москві. Іншими словами, я не керуватиму автомобілем, у якого ще немає двигуна”, – зазначив міністр.

Водночас, за його словами, “дуже малоймовірно або немислимо”, що “Північний потік-2” отримає необхідне схвалення німецького регулятора “з огляду на теперішню ситуацію”. 

Він також зазначив, що Австрія готова підтримати європейські санкції у разі подальшої агресії РФ, однак розкритикував публічні дебати довкола підготовки таких санкцій.

“Мені не подобається, що ми ведемо дебати з фокусом на двох основних словах – “Північний потік” і SWIFT. Наші економічні відносини значно ширші та інтенсивніші”, – сказав дипломат.