Чому вуличні бої за Херсон не вигідні ні нам, ні росіянам, а питання повернення Криму буде вирішуватися не силовим шляхом, про хаотичні рішення Путіна з примусу України до миру і що спільного між подіями в РФ і в СРСР після виведення військ з Афганістану, розповів в інтерв’ю УНІАН військовий експерт Андрій Риженко.

Коли росіяни перейшли на правий берег, їхнє становище в плані забезпечення стало слабким. Наші війська заблокували їх на правому березі, не дали йти далі. Зараз усі мости через Дніпро та Інгулець виведені з нормальної експлуатації, у зв’язку з чим забезпечення цього 25-тисячного угруповання на правому березі дуже ускладнене. Російським військовим потрібні боєприпаси, продовольство, їм потрібно евакуювати велику кількість поранених, потрібно евакуювати загиблих, міняти й ремонтувати техніку. Їхня мобільна логістика сильно ослаблена. Вони почали намагатися це питання вирішити шляхом перевезень за допомогою барж, катерів, понтонів. Частково їм вдалося логістику якось відновити – на невеликий відсоток, тому що більшість вантажів, які йшли з Криму, потрапляли через Кримський міст. Зараз уже минуло місяці три, як вони живуть в цій обмеженій логістиці, сили теж виснажуються, – заявив Риженко.

За його словами, українські війська в “лоб” не б’ють – щоб не було великих втрат, цієї “жуковщини”, вони працюють або мобільними групами, або намацують слабкі місця росіян.

Зараз росіяни щось задумали. Херсон їм потрібен – це єдиний обласний центр, який вони взяли. Їм важлива Каховка, тому що це вхід в Північно-Кримський канал, без якого Крим жити не може. Зараз вони малюють для свого місцевого зомбованого населення, щоб показати, що вони повинні піти з Херсона під якимось слушним приводом.

Я не думаю, що будуть вуличні бої. Вуличні бої нам теж не потрібні. Тому що, по-перше, ми втрачаємо своїх солдатів, по-друге, ми втрачаємо місцеве населення, по-третє навіщо ці бої, якщо їх можна вигнати іншими способами.

В принципі, ми їх гарантовано видавимо з правого берега. У них запаси цих “Градів” теж не нескінченні. Зброї у них багато, але того співвідношення, яке було ще в травні, уже немає, ні по артилерії, ні по “Градам”, ні по чому. У нас теж є засоби, той же високоточний HIMARS. Тому, якщо буде десь локалізовано знаходження “Градів”, у нас є чим протидіяти і робити це досить швидко,-каже Роженко.

Військовий експерт підкреслив, що у Херсоні наші війська поступово підтискають росіян, і у них не буде іншого варіанту, як просто звідти втекти. Я думаю, що навіть не буде боїв міського значення. Якщо й будуть, то в режимі, як це було на Оболоні в Києві – хтось прорвався і їх відразу там і поклали. По Херсону ситуація дійсно прогнозована, у мене є певний оптимізм. Що стосується великого шматка Херсонської області, де ще до 100 кілометрів в глибину до Криму, тут будемо дивитися. Росіяни будуть чіплятися за нього.

Я навчався в Штатах, це командний коледж. У мене був викладачем професор Хрущов, Сергій Микитович, син Микити Сергійовича, громадянин Америки. Це був 2012 рік, ще до анексії. Я кажу: “Сергію Микитовичу, а чому ваш тато вирішив віддати Крим з Росії”. Він каже: “Три речі: перше – вода йде з України, друге – продукти і робітники йдуть з України, третє – енергетика йде з України”. Ось ці три моменти. Після Другої світової війни Крим був сильно зруйнований, тому що його брали класичним військовим способом. В принципі, якби не Україна, Крим би не підняли, не відновили, не зробили б там той же Північний Крим, де підняли сільське господарство. Тому, якраз ця ділянка Херсона їм дуже важлива.

Я думаю, якщо піде відкат далі й там, то піде відкат і на сході. Зараз росіяни на перші лінії ставлять мобілізованих, їх втрати будуть більшими, тобто там може зростати невдоволення. Плюс все гірша й гірша ситуація з економікою. Зараз починається бан на російську нафту і нафтопродукти. А це мінус 200 мільярдів доларів до бюджету з 500, які заходили раніше. Плюс газ, плюс технології обрубують.

Я думаю, що питання по Криму буде вирішуватися, напевно, вже і не військовим шляхом, шляхом переговорів. Хоча наявність військової сили обов’язково. Моє основне занепокоєння – це наш надводний флот, якого немає. А він потрібен, тому що Крим – це така ділянка, де потрібен флот, підсумував експерт.